plakat

Wystawa Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni

18.03 – 11.05.2015

Wystawa Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni jest owocem naszej przyjaźni z wnukiem Pani Marii, Tomaszem Wicherkiewiczem, który opowiedział nam o dziejach swojej rodziny, tak wyjątkowej i zasłużonej dla Wielkopolski. Zwłaszcza postać Marii Wicherkiewiczowej, pisarki i malarki, a także czułej żony, matki, siostry i babci bardzo nas zainspirowała. Autorka "Rynku poznańskiego i jego patrycjatu" urodziła się w Szamotułach 1875 roku, a zmarła w 1962 roku w Poznaniu. W tym roku mija 140. rocznica jej urodzin. Jest to dobry moment, aby pamięć Marii Wicherkiewiczowej uczcić w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Serdecznie dziękujemy wnukom pisarki, Tomaszowi Wicherkiewiczowi i Michałowi Zbierskiemu, a także jego żonie Ewie za udostępnienie nam rodzinnych fotografii i dokumentów, a także za zaufanie, jakim nas obdarzyli.
Dopełnieniem wystawy jest prezentacja rękopisów i materiałów źródłowych z archiwum Marii Wicherkiewiczowej, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich.

Urszula Bauer-Wilczyńska

Inżynier ogrodnictwa, artysta malarz, członek ZPAP, instruktorka choreoterapii. Zajmuje się malarstwem figuratywnym. Duże znaczenie w jej twórczości ma sztuka ruchu i muzyka. Uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego, organizowanych w Poznaniu przez prof. Ewę Wycichowską. Poznanie takich tańców, jak flamenco, tango argentyńskie, taniec orientalny, irlandzki czy tańce afro w istotny sposób wpłynęło na jej malarstwo. Swoje prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych w kraju i za granicą. W 2004 roku brała udział w nagraniu płyt CD/DVD z Chórem Gospel z Poznania. W 2007 roku Poczta Polska wydała Kartę Pocztową z jej obrazem. W 2014 roku ukończyła szkołę Charakteryzacji Teatralnej, Makijażu i Perukarstwa MASKA w Poznaniu.

Marek Wilczyński

Urodzony w 1953 roku w Puszczykowie koło Poznania. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W 1980 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Lucjana Mianowskiego. W następnych latach za działalność twórczą został trzykrotnie uhonorowany stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brał udział w prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie ONZ na projekt Koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Od 1985 roku prowadzi autorską Pracownię MW. Tworzy w zakresie biżuterii unikatowej, małych form rzeźbiarskich, medalierstwa oraz przedmiotów artystycznych wyposażenia wnętrz. Uprawia też malarstwo i grafikę.

Karol Wilczyński
Artysta fotografik o pseudonimie Charles GreenWolf. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem Liceum Plastyczne Schola Posnaniensis w Poznaniu. W roku 2008 obronił dyplom magisterski na ocenę bardzo dobrą. Jego promotorami byli prof. Andrzej P. Florkowski oraz prof. Ryszard K. Przybylski. W latach 2004-2008 otrzymywał stypendium naukowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2006 i 2007 pełnił funkcję wykładowcy w Wielkopolskiej Szkole Fotografii, gdzie prowadził "Pracownię plenerową".
Karol Wilczyński zajmuje się głównie fotografią inscenizacji i fotografią kreacyjną. Wykorzystuje w tym celu swoją kolekcję starych aparatów z XIX i XX wieku, które samodzielnie remontuje, przywracając im dawną świetność. Konstruuje także aparaty na własne potrzeby artystyczne; w wykonanych przy ich użyciu zdjęciach łączy wiele technik fotograficznych zarówno dawnych, jak i klasycznych. Swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Zajmuje się również projektowaniem okładek CD-pack'ów z wykorzystaniem fotografii autorskiej oraz fotografią ślubną. W tej dziedzinie stara się zainteresować Młode Pary fotografią tradycyjną, dzięki której pamiątka ze ślubu staje się czymś więcej niż tylko kolorowym wspomnieniem.

Wstęp wolny.

Plakat