Dudziarze, fot. Zygmunt Gajewski

Koncert na 70-lecie Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich..."Hej, tam od Tater i Edynburga"

15.01.2016
18:00

Najstarsza kapela dudziarska w Polsce istnieje nieprzerwanie od 70 lat w CK ZAMEK. Jej założycielem był Jan Wawrzyniak z Dobieżyna, który w sezonie artystycznym 1945/46 skupił wokół siebie innych dudziarzy i skrzypków osiadłych po wojnie w Grodzie Przemysła.
Nowe realia zrodziły odmienne zapotrzebowania na muzykę ludową, co prowadziło m.in. do zwielokrotnienia dawnego dwuosobowego składu. Taką jest poznańska Kapela Dudziarzy Wielkopolskich, która chwilami liczyła nawet kilkanaście osób. W latach 60-70. ub. wieku, następne pokolenie Dukatów, Grocholskich i Wasielewskich utworzyło kapelę młodzieżową, z czasem dorównującą poziomem gry swoim mistrzom. Umiejętność gry na dudach, skrzypcach przewiązanych, sierszeńkach czy mazankach, nadal przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego.
Wymiernym efektem pracy Kapeli są laury i wyróżnienia, które przywożą z największych konkursów i festiwali, zarówno w kraju jak i za granicą (Kazimierz n. Wisłą, Połajewo, Kopanica, Poznań oraz Edynburg, Madryt, Oravska Polhora, Wiedeń). Muzykanci zamkowej Kapeli biorą udział w wielu projektach edukacyjnych w regionie, tj. Mała Akademia Kolberga, Domy Tańca, Ogólnopolskie Forum Muzyki Tradycyjnej.
Wystąpią: zespoły z Białorusi, Chorwacji, Słowacji i Szkocji oraz z Podhala i Wielkopolski
Prowadzenie: Juliusz Kubel i Jacek Hałasik
Kapela Dudziarzy Wielkopolskich
Instruktor: Romuald Jędraszak

Zobacz www.zamek.poznan.pl