a

Wystawa Antoniego Ruta - Meandry przestrzeni

2016-02-03 ( środa ) – 2016-03-13 ( niedziela )
Fotoplastykon Poznański, Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań

Wystawa to nie tylko pokaz dwuwymiarowych fotografii i foto-grafik ale również fotografii 3D w Fotoplastykonie Poznańskim.

Wystawa będzie czynna do 13 marca 2016 r.

We wstępie do katalogu tej wystawy krytyk sztuki Leszek Lesiczka napisał m.in.: "Patrząc na jego obrazy, fotografie, foto-grafiki zauważamy, że mamy do czynienia z czystą wyobraźnią pozwalającą udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości, zdumiewających wizji. Jest w tych barwnych zapisach pewna tajemnica, której rozwikłać nie można. W tej twórczości wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Wydaje się, że kluczem do tych zdarzeń fotograficznych jest znajomość świata, jego umiłowanie zderzone z wyobraźnią, przeżycie, które przekształca się we wzruszenie. Autor przekazuje nam prawdę  o otaczającym nas świecie i prawdę o sobie, odbitą i zwielokrotnioną w wielu obrazach.

W nowych, śmiałych formach wypowiada szczere przeżycia artystyczne. Wyzwolony z rutyny i schematyzmu dąży do swobody wyrazu. Jego uduchowiona, wizjonerska, ekstatyczna fotografia wyrasta ponad różne doktryny. Ma jakiś urok świeżego przeżycia, czystości kolorytu, jaki oko fotografika zdobywa w zetknięciu ze światem rzeczywistym. Twórczość Antoniego Ruta, jego fotografowanie to wędrowanie ku oddalonemu horyzontowi przez trudny do rozpoznania krajobraz, to droga ku nieznanemu".