a

W ramach cyklu Bliskie spotkania z... - wystawa Obsydian - czarne złoto Azteków

2016-02-11 ( czwartek ) – 2016-04-30 ( sobota )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, Poznań

w ramach cyklu "Bliskie spotkania z..." Muzeum Archeologiczne w Poznaniu eksponować będzie wystawę: "Obsydian - czarne złoto Azteków".

Tytułowy obsydian i jego znaczenie dla indiańskich społeczności Mezoameryki, jest głównym tematem ekspozycji. Znajdą się tam informacje na temat samego surowca (szkło wulkaniczne), jego powstania, sposobu użytkowania przez prekolumbijskie społeczności Mezoameryki, a przede wszystkim jego znaczenia dla Azteków. Pokazane zostaną także unikatowe zabytki z obsydianu pochodzące z Meksyku, znajdujące się w zbiorach Muzeum. 

Obsydian pełnił wyjątkową rolę wśród prekolumbijskich społeczności Mezoameryki. Był nie tylko surowcem do wytwarzania narzędzi do codziennego użytku, w tym także broni. Wyroby z obsydianu takie jak np. ozdoby, czy figurki miały również znaczenie rytualne i magiczne (noże ofiarne). Był cennym surowcem i przedmiotem dalekosiężnej wymiany. Dla dawnych społeczności Mezoameryki obsydian był również symbolem władzy i prestiżu. Obecnie jest znany jako surowiec do wyrobu ozdób, a poszukiwany także ze względu na dobrą energię, jaką emanuje.

Więcej informacji kulturalnych, a także o dostępnych biletach na imprezy na stronie www oraz w kalendarium na stronie www.poznan.pl

oprac.LT