m

Mistrz Manole - spektakl

2016-03-13 ( niedziela )
Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22/ 4 piętro

Mistrz Manole ma w dolinie Argeszu wybudować najpiękniejszy i najpotężniejszy na świecie monastyr. Wraz z grupą dziewięciu murarzy całymi dniami ciężko pracuje. Jednak mury, które robotnicy wznieśli w ciągu dnia, nocą obracają się w pył. Rozwiązanie problemu objawia się Manolemu we śnie. Budowniczy winny jest złożyć ofiarę- ma żywcem zamurować pierwszą rankiem spotkaną kobietę. Wówczas jego wspaniała świątynia przetrwa bez uszczerbku niejedną noc i niejeden dzień. Nikt się jednak nie spodziewa, kim owa kobieta będzie...

Przejmująca legenda o Mistrzu Manole, tak popularna na terenach Rumunii i wciąż istniejąca w tradycji ustnej, została spisana anonimowowprost z ludowych podań. Zaś jej poetyckiego przekładu na język polski dokonał Jerzy Ficowski. I to właśnie ów poemat stał się podstawą najpierw słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia, a potem- spektaklu o tym samym tytule.

Opowieść o dramacie rozdartego między miłością i wielkością człowieka ujęta jest w formę tradycyjnego ludowego śpiewu, któremu towarzyszą dźwięki takich instrumentów jak gadułki, cymbałki czy skrzypce. Spektakl Mistrz Manole. Legenda rumuńska jest rozwinięciem wersji radiowej o stronę wizualną, która ma charakter swego rodzaju obrzędu scenicznego balansującego na pograniczu koncertu, performansu i działania teatralnego.

Słuchowisko zostało nagrodzone za najlepszą reżyserię (Dariusz Błaszczyk) i najlepszą muzykę  (Jacek Hałas) na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie w roku 2014. oraz było prezentowane w finałach konkursów festiwali Prix Marulič w chorwackim Hvarze oraz Prix Italia 2014. Natomiast premiera spektaklu odbyła się na festiwalu Sztuka W Obejściu na Warmii w roku 2014. W roku 2015. spektakl otwierał 18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja; był również prezentowany na wielu innych festiwalach muzycznych i teatralnych w Polsce.

Bilety - 15 zł.

opr.sw

Więcej informacji na kulturapoznan.pl

ak.LT

Bilety dostępne w: