plakat

Wystawa prac Katarzyny Klich - Miejsce

2016-03-14 ( poniedziałek ) – 2016-03-25 ( piątek )
Galeria AT, ul. Solna 4, Poznań

Kategoria: Wystawy

Katarzyna Klich (ur. 1976); studiowała grafikę i malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1996-2003). Obecnie pracuje w UAP na stanowisku adiunkta w XI Pracowni Rysunku prowadzonej przez prof. Bogdana Wojtasiaka. W sztuce zajmuje się przede wszystkim malarstwem, rysunkiem, tworzeniem obiektów przestrzennych. Prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych m.in. w Facultad de Bellas Artes, Cuenca, Hiszpania, Galerii Nowa, Poznań, Galerii Miejskiej, Mosina, Państwowej Galerii Sztuki, Sopot, Galerii Bielska BWA, Bielsko Biała, Galerii Miejskiej Arsenał, Poznań, Galerii El, Elbląg. Mieszka       i pracuje w Poznaniu.

Od wielu lat podstawowymi mediami w wypowiedziach artystycznych Katarzyny Klich były rysunek i malarstwo, z tym że pojęcie "malarstwo" traktowane także jako punkt wyjścia do strukturalnego aranżowania przestrzeni. Tworzyła cykle rysunkowe, wykonywane węglem, nawiązujące do postaci człowieka, jak i szeroko rozumianej natury. Do budowania swoich obrazów i obiektów przestrzennych, używa najczęściej drewna, węgla, popiołu, ziemi. Można powiedzieć, że podstawowym problemem sztuki Katarzyny Klich jest ciągły egzystencjalny proces rozpadu, zniszczenia, przemiany zachodzący w naturze.

W pracach artystki ważna jest symbolika przemiany, która następuje np. w procesie spalania drewna. Wyraźnie artykułowała to w pracy prezentowanej ostatnio w Galerii EL, której, jak się wydaje, mottem przewodnim była sentencja Jerzego Ludwińskiego, mówiąca, że obraz jest tylko krótkim momentem w całym procesie i chwilę po swoim powstaniu już nie jest tym samym. Inspiracją dla Katarzyny Klich w najnowszej pracy pt. "Miejsce" przygotowanej do prezentacji w Galerii AT, jest opowieść o polu ludzkich kości na pustyni Nazca w Peru. Jak mówi artystka: "Rozsypane, rozmyte deszczem kości stały się częścią pustyni, białego pejzażu. Są rodzajem przemiany, pomimo upływającego czasu, śladem który nie znika. Stworzona przeze mnie w Galerii AT sytuacja jest zlepkiem fragmentów obrazów, strzępów miejsc, opowieści i wyobrażeń. To miejsce w miejscu". Wystawa "Miejsce" jest pierwszym pokazem twórczości Katarzyny Klich w Galerii AT.

Otwarcie wystawy: 14.03.2016 g. 18.00. Wystawa czynna do 25.03.2016 w g. 15-18.