Zespół VOO VOO

Voo Voo - polski zespół muzyczny działający od lat 80. XX wieku.

Voo Voo gra zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na połączeniu rocka z folkiem różnych kultur i dużej ilości improwizacji. Ostatnio w ich twórczości pojawiły się także elementy współczesnych gatunków muzycznych, takich jak drum&bass, hip-hop czy nu jazz. Nazwa grupy pochodzi od inicjałów jej założyciela i lidera, Wojciecha Waglewskiego.

Zespół powstał w 1985 r. z większości członków grupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys. Pierwszy skład Voo Voo stanowili Wojciech Waglewski, Andrzej Nowicki (gitara basowa), Wojciech Morawski (perkusja) i Milo Kurtis (instrumenty perkusyjne i trąbka). Na pierwszych koncertach, jeszcze w 1985 r., Morawskiego zastąpił Marek Czapelski, i z takim składem zespół zadebiutował na festiwalu w Jarocinie.

Wkrótce z zespołu odeszli Nowicki, Kurtis (usunięty za nadużywanie alkoholu) i Czapelski, a na ich miejsce trafili bracia Jan Pospieszalski, grający na gitarze basowej i kontrabasie, Mateusz Pospieszalski (saksofon) oraz Andrzej Ryszka (Tie Break, ex-Krzak). W tym składzie zespół przetrwał przez wiele lat i nagrał sporo płyt.

W 1997 r. grupa brała udział w kampanii wyborczej AWS. W roku 1998 z zespołu odszedł Jan Pospieszalski, który zaczął się zajmować pracą w mediach, a jego miejsce zajął Karim Martusewicz. 12 maja 2011 zmarł po wylewie krwi do mózgu perkusista zespołu Piotr "Stopa" Żyżelewicz.

Zespół i współpracownicy.

Obecnie w Voo Voo grają:

* Wojciech Waglewski - gitara, śpiew - autor tekstów, kompozytor, aranżer, lider zespołu

* Mateusz Pospieszalski - saksofony, flet, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe, akordeon, śpiew - kompozytor, aranżer

* Karim Martusewicz - kontrabas, gitara basowa - kompozytor, aranżer

* Michal Bryndal - instrumenty perkusyjne

Na różnych płytach współpracowali z nimi między innymi Violetta Najdenowicz, Mamadou Diouf, "Ziut" Gralak, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, DJ MAD, Fisz, a na płycie Flota zjednoczonych sił pojawiła się cała plejada znanych wykonawców.

Voo Voo chętnie nawiązuje tego typu współpracę, a poszczególni muzycy zespołu często pojawiają się w różnych rolach (także producentów i aranżerów) na płytach innych artystów. Jeden z najbardziej oryginalnych projektów to udział w sztuce teatralnej z Janem i Marią Peszek, a najnowszy (2004) to z kolei występy z Martyną Jakubowicz śpiewającą polskie wersje piosenek Boba Dylana. Za sprawą Mirosława Olszówki, menedżera zespołu, na scenie nieraz pojawiali się mimowie (w tym także on sam).

Waglewski i Pospieszalski występują czasem w duecie akustycznym jako Wagiel&Mateo. Stroną plastyczną Voo Voo zajmuje się Jarosław Koziara, artysta z Lublina. Jego dziełem są zarówno okładki płyt, scenografia koncertów jak i land-art z elementami nawiązującymi do liter "V" i "O".

Twórczość

Twórczość zespołu przechodziła ewolucję od początkowo mrocznych i surrealistycznych obrazów w warstwie tekstowej, okraszonych podobną muzyką, do coraz pogodniejszych i bardziej dynamicznych klimatów.

Muzyka Voo Voo sięgała nieraz do żywiołowych, graniczących z transem rytmów, zapożyczonych z różnych gatunków muzycznych. Choć zespół umiejętnie łączy je ze sobą, poszczególne płyty mają jednak zwykle jakiś dominujący styl.

W tekstach przeważa proste słownictwo, nawiązujące do mowy potocznej, ale jednocześnie są one pełne gier i zabaw językowych, a treść dotyczy często przeżyć egzystencjalnych i metafizycznych. Po tym względem są bliskie utworom Lecha Janerki czy zespołu Raz, Dwa, Trzy, z którymi zresztą wielokrotnie koncertowali. Sam Waglewski uważa, że ważniejsza jest muzyka, a pisanie tekstów traktuje jako dodatek do niej.

Bilety:

  • miejsca stojące 50 zł do 01.04, potem 70 zł.
  • miejsca siedzące 70 zł do 01.04, potem 90 zł.

Bilety dostępne w: