a

Wystawa zdjęć - Szwajcaria z nieba

04.05 – 23.05.2016

Zdjęcia - Yann Arthus-Bertrand z okazji "Grand Tour of Switzerland".

Światowej rangi fotograf Yann Arthus-Bertrand na zaproszenie Switzerland Tourism, narodowej organizacji promującej turystykę, sfotografował Szwajcarię z nieba. Fantastyczne zdjęcia pokazują bogatą różnorodność kraju, w tym potężne wodospady Renu pod Szafuzą (Schaffhausen), elegancki Matterhorn, tajemniczą Dolinę Verzasca w Ticino czy romantyczne winnice Lavaux nad Jeziorem Genewskim. Wybór wielkoformatowych zdjęć powstałych w ramach tego projektu pokazywany był m.in. w Paryżu i Dubaju. W Polsce zdjęcia pokazywane były w 2015 w Warszawie i w Krakowie.

Te wyjątkowe wystawy w Polsce są częścią inauguracji nowej, objazdowej propozycji po jednym z najpiękniejszych krajów na świecie, Grand Tour of Switzerland. To trasa o łącznej długości 1600 km, poprowadzona przez wszystkie strefy językowe, niemal wszystkie kantony, najciekawsze miasta i miasteczka, przez najwyższe przełęcze alpejskie i wzdłuż najpiękniejszych jezior oraz do każdego z 11 miejsc z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkie najważniejsze atrakcje tego małego kraju połączone są w jedną, okrężną podróż, którą można przebyć autem lub na motorze.

Yann Arthus-Bertrand, urodzony w 1946 w Paryżu fotograf, dziennikarz i ekolog, zasłynął na świecie spektakularnymi zdjęciami z lotu ptaka. W 1993 rozpoczął realizację wspieranego przez UNESCO projektu Earth from above ("Ziemia z nieba"). Zdjęcia powstałe w ramach tego projektu pokazywane były w ponad 100 miastach na całym świecie. Jego album "Ziemia z nieba" sprzedał się w ponad 3 mln egzemplarzy. W 2005 Arthus-Bertrand założył fundację GoodPlanet zajmującą się tematyką ochrony przyrody.

oprac.LT

fotografia: © Yann Arthus-Bertrand / Altitude-Paris, portret artysty © Bruno Cusa