plakat

Biblioteka inspiruje - Tydzień Bibliotek u Raczyńskich

2016-05-10 ( wtorek ) – 2016-05-13 ( piątek )
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia 12, ul. Arciszewskiego 27, Poznań

Tegoroczny Tydzień Bibliotek obchodzony jest pod hasłem Biblioteka inspiruje. Biblioteka Raczyńskich inspiruje swoich czytelników przyrodniczo, intymnie, teatralnie, podróżniczo, plastycznie i kryminalnie.

10 maja, g. 18.00 - XX Spotkanie z Arcydziełem. Zielnik Elizabeth Blackwell

Bohaterem jubileuszowego XX Spotkania z Arcydziełem będzie Zielnik Elizabeth Blackwell - sześciotomowy stary druk z pięknymi kolorowymi rysunkami różnych roślin i rękopiśmiennymi opisami ich leczniczych właściwości. Spotkaniu towarzyszyć będzie wykład Dyrektor Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Justyny Wiland-Szymańskiej, Herbarz Elizabeth Blackwell - miłość, rośliny i sztuka oraz  recital Patrycji Kubiak , która zagra  XVIII-wieczne kompozycje na flet.
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1, wstęp wolny

11 maja, g. 18.00 - Zapiski intymne. Spotkanie z Anna Król, autorką książki "Rzeczy". "Iwaszkiewicz intymnie"

Stare fotografie, guzik, portmonetka i inne codzienne przedmioty znalezione w domu Iwaszkiewiczów stały się dla Anny Król inspiracją do stworzenia innego portretu pisarza. Innego, bo złożonego nie  tylko z dat oraz tytułów jego opowiadań i wierszy, ale codziennych  spraw - choroby żony, odchodzenia Jerzego Błeszyńskiego, pracy nad kolejnymi utworami. Opowieść Anny Król jest osobistą, intymną historią, w której fakty, fragmenty książek i korespondencji łączą się z ulotnymi wrażeniami i refleksjami. Książka została zakwalifikowana do  Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016. 

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1, wstęp wolny

12 maja, g. 18.00 - Klub Książki u Raczyńskich "Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata" Maxa Cegielskiego
Klub Książki u Raczyńskich kontynuuje wątek książek podróżniczych. Tym razem podróż odbywa się nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie.  Bronisław Grąbczewski,  urodzony na Żmudzi syn powstańca styczniowego, który zaciągnął się do  armii carskiej i brał udział w wojnie wywiadów na terenie Azji Środkowej jest bohaterem książki "Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata". W podróż śladami tego zagadkowego  podróżnika  udał  się Max Cegielski

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1, wstęp wolny

12 maja, g. 18.30 - "Karol" Sławomira Mrożka. Spektakl Teatrum mplusm

Przychodzi facet do lekarza... A konkretnie Dziadek i Wnuczek odwiedzają  pewnego okulistę, szukając Karola. Kim jest Karol, dlaczego  panowie tak bardzo chcą spotkać  i po co Dziadkowi nabita strzelba? Jednoaktówka mistrza absurdu Sławomira Mrożka

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1, wstęp wolny

13 maja, g. 15.00 - Inspirujące ilustracje. Warsztaty plastyczne dla dzieci. Prowadzenia Elżbieta Krygowska-Butlewska.

Elżbieta Krygowska-Butlewska ukończyła Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby obecnego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich pracach tworzy baśniowe światy, ale także posługuje się żartem i satyrą. Ilustrowała m.in. książki Ireny Landu, Emilii Waśniowskiej i  Zofii Beszczyńskiej. Dla dzieci zainteresowanych ilustracją i plastyką poprowadzi warsztaty, które na pewno będą inspirujące dl młodych twórców.

Herbaciarnia, Biblioteka Raczyńskich, Al. Marcinkowskiego 23, wstęp wolny

13 maja, g. 18.00 - Spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską

Katarzyna Puzyńska  z wykształcenia psycholog, z powołania i zainteresowania autorka kryminałów. Akcja jej powieści toczy w się prowincjonalnym Lipowie, książki cieszą się wielkim powodzeniem wśród czytelników,  którzy porównują styl Puzyńskiej  do Agaty Christie. Autorka nazywa samą siebie "seryjnym pisarzem" (zadebiutowała w 2014 roku, do tej pory ukazało się 6 części jej kryminalnej sagi).

Filia 12 ul. Arciszewskiego 27, wstęp wolny