Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Ksenofonia. Multimedialne widowisko poświęcone 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956

2016-06-28 ( wtorek )
22:00
Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu

Kategoria: Inne Oświata

Finałowym, plenerowym wydarzeniem 26. edycji Malta Festival Poznań (17-28 czerwca 2016) będzie widowisko audiowizualne poświęcone 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza jest Jan Komasa, jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal z miastem związany.

- Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Wydarzenie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów - zapowiada wydarzenie Jan Komasa.Widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka - choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem "Polityki") we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji.

Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia "Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć" z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

Wstęp wolny.

Producent: Fundacja Malta


Sponsorzy widowiska: SGB-Bank S.A., Exide Technologies / Centra, Eurocash S.A., ZETO S.A.

Więcej informacji na stronie www.malta-festival.pl

oraz na kulturapoznan.pl

Zobacz www.facebook.com/events/1088077704548369/