a

Wystawa - Między eksperymentem a ekspresją

18.10 – 30.10.2016

Wystawa fotograficzna w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu im. Ireneusza Zjeżdżałki

"Kontestatorzy, pozostający poza głównym nurtem zmian, najczęściej nadmiernie koncentrują się na tradycyjnych procedurach i sposobach wytwarzania zapominają, że to dopiero początek drogi. Samo użycie nawet bardzo wyrafinowanej i pracochłonnej procedury nie daje żadnej gwarancji wartości. Często są to tylko technologiczne popisy. Tu dotykamy kwestii sensowności użytkowania zabytkowych technologii i technik fotograficznych (...).
Autorzy prezentowanych na wystawie prac podejmują wysiłek znalezienia własnego sposobu użytkowania tradycyjnej fotograficznej technologii. Na swoich warunkach próbują podjąć dialog z przeszłością. Ryzykują. Starają się przełamać i przedefiniować wyeksploatowaną formułę. Nie wpadają na szczęście w pułapkę aktualizacji, nie dostosowują się do głównego nurtu. Koncentrują się na wykorzystaniu specyficznych właściwości światłoczułej materii. Mimo ewidentnych różnic formalnych wspólną cechą wszystkich prac jest ich niemal cielesna fizyczność i materialność. Fotografie te nie są przezroczystymi nośnikami znaczenia. Niektóre nabierają sensualnego charakteru egzystencjalnego poświadczenia."
Artyści: Filip Fornalik, Sławomir Gierczyk, Natalia Góra, Grzegorz Plenzler, Matt Rutkowski, Iwona Stopierzyńska, Martyna Szeląg, Aleksandra Wilkus-Wyrwa, Agnieszka Wojtkowiak, Anna Woźniak
Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu Fotograficznego im. I. Zjeżdżałki. Cały tekst wprowadzający do wystawy dostępny jest na stronie Festiwalu.

Wstęp wolny.

oprac.LT

fot.