plakat - zaproszenie

Wystawa prac uczniów Szkoły Rysunku Ventzi

21.11 – 23.11.2016

Wystawa prac uczniów Szkoły Rysunku Ventzi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w holu głównym Collegium Maius. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Filologii Słowiańskiej, odbywa się ona w ramach programu Konferencji i XIV Kolokwium Polsko-Bułgarskiego.
Wernisaż - w poniedziałek 21 listopada, godz 11:00, ekspozycję można oglądać od 21-23 listopada.
Na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki wykonane przez uczniów Szkoły Rysunku VENTZI w Poznaniu: Marta Chudy, Gosia Andrzejewska, Małgorzata Warsiewicz, Kacper Ławniczek, Mateusz Knopp, Jakub Sznek, Lubosław Pirjankow, Wiktoria Dębska, Zuzanna Wrońska.
Ekspozycja składa się z 20 prac wykonanych piórkiem i tuszem, na podstawie rysunków bułgarskiego artysty Vladimira Dimitrova - Maystora. Wystawa ma na celu przybliżyć polskim studentom twórczość jednego z najsłynniejszych bułgarskich artystów, żyjącego w latach 1882-1960. Vladimir Dimitrov był mistrzem malarstwa, w którym łączył zachodnie trendy fowizmu, ekspresjonizmu i postimpresjonizmu z miejscowym realizmem i fascynacją lokalną kulturą. Styl malowania w połączeniu z charyzmatyczną osobowością sprawiły że jego sztuka stała się wyrazem wyjątkowego autentyzmu - elementu który najczęściej jest poszukiwany w sztuce, decyduje o jej jakości i sile
przekazu.

Autorem inicjatywy jest bułgarski artysta Ventzislav Piriankov, który od
1994 roku prowadzi w Poznaniu Szkołę Rysunku Ventzi, w której przygotowuje swoich uczniów do egzaminów na Uniwersytet Artystyczny oraz na Architekturę na Politechnice. Swoje nauki w dużej mierze opiera właśnie na studiowaniu bułgarskich mistrzów, w tym Vladimira Dimitrova, który był również znakomitym rysownikiem.