a

Tegoroczne Betlejem Poznańskie 2016 to wyjątkowe wydarzenie jakiego dotychczas w Poznaniu nie było. Po raz pierwszy Betlejem Poznańskie  odbędzie się  zarówno na płycie Starego Rynku w terminie od 02.12.2016 do 22.12.2016, jak również  na placu Wolności w terminie od 26.11.2016 do 22.12.2016.

W ramach jarmarku zaplanowano wiele  wyjątkowych atrakcji. Pierwsza z nich to inauguracyjny koncert świąteczny w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu, w dniu 26 listopada 2016 o godz. 17:00 na Placu Wolności. Uroczyste rozświetlenie choinki poznańskiej oraz otwarcie części handlowej na płycie Starego Rynku nastąpi w dniu 03.12.2016 o godz.16:30. Nie zabraknie oczywiście spotkania ze świętym Mikołajem, animacji z "Królową zimy" spektakli świątecznych, czy  koncertów połączonych ze wspólnym kolędowaniem.  Ponadto odbędą się liczne wydarzenia muzyczne, widowiska teatralne oraz show akrobatyczne.

Zarówno na Starym Rynku jak i na Placu Wolności będzie można zobaczyć Szopkę Betlejemską.

Świąteczny charakter jarmarku zaznaczony będzie zabudową  w klimacie świątecznej wioski. Na Placu Wolności stanie bożonarodzeniowa piramida, jaką dotychczas mogliśmy oglądać na największych jarmarkach w Polsce i za granicą. Klimatyczna scena, świąteczna brama oraz dwie karuzele  dla dzieci wprowadzą wszystkich odwiedzających w iście świąteczny nastrój.

 W programie Betlejem  nie zabraknie corocznego festiwalu rzeźby lodowej  STIHL POZnan Ice Festival rozpocznie się w piątek 9 grudnia o godzinie 17:00 i będzie trwał do niedzieli 11 grudnia.

Tradycyjnie w dniu 18 grudnia nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tego dnia  o godzinie 12:00 odbędzie się również spektakularna akcja "Gwiazdor zabiera listy" wzbudza ona duże zainteresowanie zarówno wśród dorosłych jak i najmłodszych poznaniaków, którzy podczas jarmarku  mogą wrzucać listy skierowane do gwiazdora do specjalnej skrzyni usytuowanej przy Ratuszu.

Ten wyjątkowy przedświąteczny okres zmusza nas do refleksji nad naszym życiem i postępowaniem wobec  drugiego człowieka, stąd wsparcie szlachetnych akcji na rzecz działalności Hospicjum Palium oraz Drużyny Szpiku. W dniu 17 grudnia odbędzie się koncert pt. "Świąteczne głosy dla Hospicjum Palium", a dzień 18 grudnia to czas poparcia działalności Drużyny Szpiku.

Wydarzeniem towarzyszącym Betlejem będzie druga edycja Silent Night, której ideą jest wspólne śpiewanie kolędy w wielu językach z przesłaniem miłości i radości. Międzynarodowa społeczność akademicka zaprasza wszystkich mieszkańców do stworzenia wielojęzycznego chóru i wspólnego śpiewania "Cichej Nocy" w możliwie dużej liczbie języków. Już 15 grudnia na płycie Starego Rynku, przy Ratuszu, o godz. 17:00 śpiewając wspólnie jedną z najpiękniejszych kolęd, pokażemy Poznań jako miejsce otwarte na wielokulturowość, a jego mieszkańców jako osoby tolerancyjne, serdeczne i gościnne.

Na zakończenie organizatorzy Betlejem Poznańskie 2016 mają prezent dla swoich gości. Ostatniego dnia czyli 22 grudnia rozdawane będą choinki ok.300 sztuk, choinki te podczas jarmarku stanowiły jego ozdobę, a po zakończeniu zagoszczą w domach mieszkańców Poznania.

_
oprac.LT

Plakat