plakat

Wystawa - Paweł Polus Oburęczność

12.12 – 13.01.2017

Paweł Polus (ur. 1979 r. w Wągrowcu); w latach 1999 - 2004 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Dyplom w zakresie rysunku i grafiki uzyskał w 2004 roku. Obecnie jest asystentem w Pracowni Rysunku w UAP w Poznaniu. Prace artystyczne prezentował m.in. w Galerii PWW, Zielona Góra, Galerii Naprzeciw Poznań, w Instytucie Polskim, Seoul, Korea, Galerie Emerson, Berlin, Galerii Oko/Ucho, Poznań, Galerie Villa Zanders, Bergisch Gladbach, Niemcy, Haus am Luetzowplatz, Berlin, Galerii Aneks, Poznań, Galerii Terminal 08, Gorzów Wlkp, Galerii Biblioteka, Poznań, Galerii Miejskiej Arsenał Poznań. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Paweł Polus w swojej twórczości zajmuje się szeroko pojętym rysunkiem,  malarstwem, grafiką, książką artystyczną, obiektami przestrzennymi. Używając tych mediów w sztuce kwestionuje ustalone znaczenia takich pojęć jak wymiar, przestrzeń czy czas, podkreślając ich relatywizm. Dotychczasowa sztuka artysty rozgrywała się niejednokrotnie w sferze minimalistycznych gestów artystycznych i bardzo często odwoływała się do sfery geometrii (np. w sensie formalnych zestawień koła z kwadratem, prostokątem czy rombem etc. jak i, co bardzo istotne, mentalnym/filozoficznym pojmowaniem tych relacji geometrycznych), a także do przeciwstawień wartości występujących w monochromatycznych zestawieniach kolorystycznych - bieli i czerni. Istotnym elementem dociekań twórczych Polusa jest także książka i słowo, w sensie znaczenia lingwistycznego, jak i obrazowania rzeczywistości. Artysta w przewrotny sposób "kolekcjonuje" słowa, setki słów, tworząc z nich nieistniejące książki-obiekty, co zaprezentował m.in. na wystawie "rzeczy, słowa i" w Galerii Biblioteka (2016).

O najnowszej wystaw przygotowanej do Galerii AT autor mówi: Praca, którą zaprezentuję przybierze formę dialogu prawej ręki z lewą ręką (bądź prawej półkuli mózgowej, z lewą półkulą). Jej idea zrodziła się z refleksji nad językiem, który często zwraca uwagę na "prawą stronę" jako tę właściwą kosztem "lewej strony". Postępowanie właściwie, to takie które określane jest jako: prawe, praworządne, prawowite. Można tu popaść w pułapkę homonimu prawa, gdzie prawo definiuje się jako narzędzie regulujące przepisy międzyludzkie. Jednak dla mnie istotna jest gra słowna, którą postanowiłem ukryć w alfabecie daktylograficznym, w którym obraz dłoni w różnych układach odpowiada poszczególnym literom alfabetu.

Wystawa "Oburęczność" jest drugim pokazem twórczości Pawła Polusa w Galerii AT ("hossa,bessa" 2010).

  • Otwarcie wystawy 12.12.2016 g. 18.00
  • Wystawa czynna do 13.01.2017