plakat

Ekspozycja instalacji Mikołaja Tkacza pt. Chodź pokażę Ci moje zabawki, a powiesz mi kim jestem

17.12 – 26.01.2017

W ramach wystawy w Galerii FWD: w Poznaniu, Mikołaj Tkacz zaprezentuje odświeżoną wersję instalacji Chodź, pokażę Ci swoje zabawki, a powiesz mi kim jestem, wcześniej zaprezentowaną na wystawie Dom na głowie w Zonie Sztuki Aktualnej na Akademii Sztuki w Szczecinie. Instalację tworzą zabawki rozłożone na kolorowej wykładzinie z motywem znanym z przedszkoli i dziecięcych pokoików. Okazuje się, że przygotowane przez Tkacza otoczenie może być znane publiczności, która pewnie bawiła się przedmiotami podobnymi do tych, z kolekcji artysty. Instalacja skłania do refleksji nad fetyszyzowaniem i przywiązywaniem się do obiektów, będących wytworami kapitalizmu i globalizacji. Można odnieść wrażenie, że prywatne wspomnienia są uniwersalne, a osobiste pamiątki dostępne wszystkim, praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Podczas wernisażu 17.12.2016 r., godz. 18.00, odbędzie się muzyczny performanse przygotowany specjalnie z okazji wystawy w FWD:.
Mikołaj Tkacz, ur. w 1991 roku w Poznaniu, w 2015 roku zdobył tytuł magistra specjalności Multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie studiuje na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek komiksowej grupy Maszin, twórca komiksów, krótkich filmów i muzyki eksperymentalnej. Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oraz prezentował swoje prace na czterech wystawach indywidualnych - "Rysunki na kalkach" (Galeria U, Wrocław), "Leo i Kurz" (Kamienica Artystyczna Lamus, Gorzów Wielkopolski), "Rysunki, które zrobiłem po manii" (Galeria Wzorcowa, Szczecin) oraz "Spałem, ale wstałem" (Galeria Łazienka, Kraków). W 2016 roku opublikował komiks pt. "Prawie" stworzony tylko i wyłącznie z tekstów kuratorskich pochodzących z polskich wystaw będący jednocześnie do nich abstrakcyjnym komentarzem. Na III edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie od Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo pt. "Rysunki, które zrobiłem w manii", ten sam film zdobył 3. nagrodę na festiwalu sztuki wideo Green Age w Gorzowie Wielkopolskim. W 2014 roku na I edycji Festiwalu Dźwięku i Obrazu MŁODE WILKI otrzymał główną nagrodę w kategorii obraz za pracę "Poważny człowiek". Obecnie próbuje sił w działaniach performatywnych tworząc filmy, których animację i narrację przeprowadza przed publicznością. Śpi i pracuje w Poznaniu.