a

LINIA OGNIA / Mariusz Forecki, Jakub Ochnio

  • Mariusz Forecki

Władza stara się zjednoczyć rosyjskie społeczeństwo wokół pamięci o II Wojnie Światowej (Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej), zwycięstwie nad Napoleonem w 1812 roku czy wypędzeniu Polaków z Kremla w 1612 roku. Cały system znaków, odniesień do historii, wokół których buduje się jedność Rosjan, jest firmowany twarzą urzędującego prezydenta. W sklepach można znaleźć mnóstwo pocztówek, magnesów na lodówkę, plastikowych okładek do dokumentów, kieliszków do wódki, etui do iPhonów, breloczków z jego podobizną. Są też sklepy, a nawet samoobsługowe automaty z koszulkami typu T-shirt (zwanymi futbolkami), których projekty tworzą znani rosyjscy artyści. Znajdziemy wśród nich futbolki z podobizną prezydenta na niedźwiedziu, z karabinem w ręce, w mundurze wojskowym, na drzewie, na rowerze, motocyklu, jako superman, hokeista, sportowiec, instruktor judo, Dziadek Mróz. Fotografie są fragmentem większego projektu, który został zamknięty w 2016 roku książką pt.: Człowiek w ciemnych okularach.

  • Jakub Ochnio

Wojna na wschodzie Ukrainy jest prawdopodobnie ostatnim konwencjonalnym konfliktem starego kontynentu. Ciągnie się od 2014 roku i obejmuje granice obwodów Donieckiego i Ługańskiego. Początkowo nazywana przez stronę ukraińską operacją antyterrorystyczną, przerodziła się w wojnę pozycyjną. Tłem konfliktu jest walka o język. Wykluczenie rosyjskiego jako języka urzędowego przez rząd Arsenija Jaceniuka doprowadziło do zmarginalizowania i częściowego wykluczenia społeczności południowo-wschodnich obwodów.

Mariusz Forecki (1962) - fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku, Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009. Autor książek: I LOVE POLAND (ZPAF OW, Poznań 2009), POZNAŃ - KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

Jakub Ochnio (1990) - (ur. 1990) fotograf-dokumentalista. Odznaczony przez Ministra Kultury medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wielokrotny finalista najważniejszych konkursów fotografii prasowej Polski, Litwy i Ukrainy m.in.: Grand Press Photo, BZWBK Press Foto, Life Press Photo oraz The Circle of Life. Otrzymał ponad sto krajowych i międzynarodowych nagród. Zdobywca tytułu Artiste FIAP nadanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. W 2014 roku odebrał Nagrodę Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Współtwórca i prezes Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, członek honorowy i przewodniczący Rady Artystycznej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Współpracownik Agencji Fotografów FORUM. Biegły sądowy w dziedzinie fotografii przy SO w Tarnowie.
Dotychczas jego prace były publikowane na ponad 200 wystawach w Polsce, Macedonii, Serbii, Słowenii, Turcji, Chorwacji, Litwie, Rosji, Ukrainie, Czarnogórze, Argentynie, Francji, Hiszpanii, Egipcie, Czechach i USA.

_
oprac.LT