rękopis z autografem H. Sienkiewicza

Wystawa - Autografy sławnych ludzi. Ze zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza i Biblioteki Raczyńskich

25.02 – 30.04.2017

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza zaprasza na otwarcie wystawy Autografy sławnych ludzi. Ze zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza i Biblioteki Raczyńskich.
W programie prelekcja Karoliny Tomczyk-Kozioł "Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach" - Róża i Edward Raczyńscy

Jaki charakter pisma miały sławne osobistości  XIX wieku?  Na wystawie pokażemy wybór autografów Henryka Sienkiewicza oraz ludzi z jego otoczenia: Heleny Modrzejewskiej, Józefa Mehoffera, Jana Styki, Ignacego Jana Paderewskiego, Stefana Żeromskiego. Nie zabraknie też rękopisów Róży i Edwarda Raczyńskich, Jana Kasprowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ekspozycję uzupełnią wątki biograficzne, fotografie i archiwalne dokumenty.

Wystawie towarzyszyć będą:

- quest "Sławy pod lupą", który jest rodzajem gry terenowej rozgrywającej się w budynku Muzeum. W trakcie zwiedzania ekspozycji zwiedzający zmienią się w łowców pamiątek związanych ze sławnymi osobami z czasów Henryka Sienkiewicza, których popularność można przyrównać do tej, jaką cieszą się dzisiejsi celebryci. Dzięki tej zabawie uczestnik gry dowiaduje się, kto i dlaczego był wówczas "na świeczniku";
- oprowadzenie tematyczne "Sienkiewicz i...? Osobistości XIX w.". Oprowadzanie rozszerza temat wystawy, przypomina o popularności noblisty oraz o szerokim kręgu jego sławnych znajomych, którzy tworzyli artystyczną elitę ówczesnego świata.  

Dzięki uprzejmości Pani Hanny Dziewanowskiej (prawnuczki Henryka Sienkiewicza) w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza możemy nadal podziwiać replikę Medalu Nagrody Nobla.

Zwiedzanie ekspozycji :

  • od wtorku do  piątku w godzinach od 9.00 do 17:00 (bilety wstępu 2 zł ulgowy, 4 zł normalny)
  • w soboty od.9.00 do 16.00 (wstęp bezpłatny)
  • w poniedziałki, niedziele i święta nieczynne

_
oprac.LT

fot.