Salvadore Dali

Wystawa - Boska Komedia - 100 ksylografii Salvadora Dali

01.11 – 31.12.2017
10:00 20:00

Dalineum to muzeum, które gości w Poznaniu na stałe. Na wystawie są eksponowane 100 oryginalnych, zapierających dech w piersiach ksylografii z ilustracjami Salvadora Dali do "Boskiej komedii" Dantego Alighieri. Tę pracę Salvadora Dali właściciele kolekcji, rodzina Kesauri, kupili w 2015 roku od gwiazdy filmowej Mariny Vlady na aukcji, w paryskim Hotelu Druot, razem z innymi osobistymi rzeczami Mariny Vlady i Władimira Wysockiego. Dodatkowo, w Dalineun można zobaczyć również 250 innych niepowtarzalnych prac tego mistrza. Wystawa składa się z eksponatów pochodzących z prywatnej kolekcji. Są to oryginalne prace wykonane przez Salvadora Dalego: litografie, ceramika, prace z brązu, srebra i złota.

Celem wystawy jest pomoc widzom w zrozumieniu, w jaki sposób poglądy malarza materializują się dzięki specjalnemu, artystycznemu językowi i przybierają formę obrazów, które często mają niematerialny aspekt, ale są jasno odczuwane przez publiczność. Wystawa wskazuje na kluczowe aspekty prac jednego z największych artystów naszej epoki - Salvadora Dali. Aby go zrozumieć, należy pamiętać o fundamentalnej zasadzie: Dali był artystą - intelektualistą. Jego malarstwo służyło przede wszystkim zilustrowaniu jego teorii i pomysłów. Dla niego ważne było pokazanie nie tego, co widzimy, ale tego, co sami czujemy.

Szczególnie interesujące są mniej znane szerszej publiczności prace Dalego - projektanta. Ukazują jego kreatywność i mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia jego sztuki, fantastycznego świata i artystycznych technik, wykorzystywanych w różnych formach i gatunkach. Wystawa pokazuje rezultaty wielkich starań w realizacji unikalnej metamorfozy - przekształcenia prowincjonalnego miasteczka Figueres w jedno ze światowych centrów kultury. Pokazuje także zainteresowanie Salvadora perfumami i muzyką.

Wystawa maksymalne przybliża artystę do widza i pokazuje nieznane aspekty jego geniuszu - prace inspirowane zapachami i dźwiękami. To czyni znajomość z nim interesującą nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla osób, które dopiero zaczynają poznawać sztukę.

W Dalineum jest także możliwość obejrzenia części największej na świecie kolekcji medali Salvadora Dali. Różnorodność tematów prezentowanych na nich, pojedynczo lub w pięknych seriach, nie pozostawią nikogo obojętnymi na genialny talent największego artysty naszej epoki - Salvadora Dali! Prace wykonane w metalu przedstawiają osobiste interpretacje Dalego w odniesieniu do różnych tematów. Medale zostały wybite w limitowanych seriach i stanowią wspaniałą, unikatową, wartościową kolekcję.

Wystawę można zwiedzać także w Wigilię i święta Bożego Narodzenia, 24, 25 i 26 grudnia, w godz. 10:00 - 20:00.

Zobacz artexpo-international.com/dalineum/