a

Wystawa - Exlibrisy z biblioteką w roli głównej

06.02 – 05.03.2018
12:00

Romantyczna, ginąca tradycja... Exlibrisy z biblioteką w roli głównej

190 exlibrisów 74. bibliotek z całego kraju, w tym 48. bibliotek wielkopolskich, pokaże wystawa EXLIBRISY Z BIBLIOTEKĄ W ROLI GŁÓWNEJ, przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką UAM oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Przez wiele lat exlibrisy promowały biblioteki i były ich graficznym symbolem. Projektowane były z różnych okazji i dla różnych potrzeb bibliotek. Nie były własnościowym oznaczeniem książek, jak exlibrisy prywatne. Współcześnie zanikają, zostają wyparte przez logotypy i inne formy oznaczeń i promocji. Może szkoda?

Andrzej Baumgart, wieloletni, nieżyjący już, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, pieczołowicie kolekcjonował biblioteczne exlibrisy i przekazał je pod opiekę swojej instytucji. Najpiękniejsze pokaże wystawa. Poprzez nie pokazana będzie też sztuka i grafika, która przez wiele lat, właśnie w formie exlibrisów, wspierała biblioteki.

EXLIBRISY Z BIBLIOTEKĄ W ROLI GŁÓWNEJ to również wędrówka w czasie - przypominają rolę bibliotek i sposoby ich promocji w minionych, niedawnych latach.

  • Wernisaż: 6 lutego 2018, godz. 12.00
  • Wystawa czynna od 6 lutego do 5 marca
  • Wstęp wolny, nie trzeba być zapisanym do Biblioteki Uniwersyteckiej

_
opr.LT

Plakat