praca Twarz

Rafał Żarski: Kiedyś będzie weselej - wystawa

10.05 – 17.06.2018

Prace zrealizowane na wystawę są wynikiem spacerów, jakie odbywałem po Pasażu Różowym, podczas których rozmyślałem o aktualnej kondycji tego miejsca. W kontekście obecnej rewitalizacji sąsiedniej ulicy Święty Marcin wydaję się ono być jeszcze bardziej odcięte od świata zewnętrznego. Pasaż, pomimo letargu i pewnego rodzaju wykluczenia, wynikającego z neoliberalnego rozwoju miasta, emanuje urokliwym sentymentem za latami 90. ubiegłego wieku. Oczarowany tą specyficzna aurą zapragnąłem obejrzeć opuszczone lokale  pasażu od wewnątrz.

W celu wejścia do pustych lokali spotkałem się z panią Magdą, kierowniczką pasażu i poprosiłem o możliwość wejścia do pomieszczeń, w zamian za wykonanie profesjonalnych zdjęć zapomnianych lokali będących ciągle w ofercie pod wynajem. Pomyślałem, że być może dzięki moim fotografiom, które zostaną przez panią Magdę użyte do celów komercyjnych, przyczynie się w jakimś stopniu do pozytywnego zagospodarowania pomieszczeń, co z pewnością sprawiło by pani Magdzie przyjemność. W ten oto sposób odbyłem około 1,5 godzinną, samotną wędrówkę po miejscach, których dawnego przeznaczenia mogłem jedynie się domyślać, lub wymyślać samemu.

Być może kiedyś rewitalizacja zagości również do pasażu, być może będzie tu weselej niż teraz,  nie jestem jednak pewien, czy będzie to korzystne...

Rafał Żarski - urodzony w 1989 roku. W latach 2011-2016 studiował na kierunku multimedia na Akademii Sztuki w Szczecinie, zakończył dyplomem magisterskim zrealizowanym w Pracowni Fotomediów pod opieką Łukasza Skąpskiego i Pawła Kuli oraz w III Pracowni Malarstwa pod opieką Wojciecha Łazarczyka i Jakuba Czyszczonia. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów wyższych szkół artystycznych za wybitne osiągnięcia twórcze w roku 2013. Stypendysta Prezydenta Miasta Szczecina w roku 2014. Od roku 2016 prowadzi wraz z Tomkiem Pawłowskim eksperymentalne biuro podróży - Muzealne Biuro Wycieczkowe. Od roku 2017 wspólnie z Justyną Dziabaszewską, Michałem Knychausem, Ulą Lucińską i Dominiką Święcicką współtworzy kolektyw DZOP (Dynamiczne Zarządzanie Osobistym Potencjałem), który realizuje programy performatywnych warsztatów, bazujących na estetyce i metodach programów couchingowych, mentorskich i consultingowych. Aktualnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

Wernisaż: 10.05.2018, godz.: 19:00, wystawa czynna 11.05. - 17.06.2018.