x

Festiwal Muzyka Dawna - Persona Grata (Springtime tales)

13.06 – 15.06.2018

Springtime tales - nowy projekt festiwalu "Muzyka Dawna - Persona Grata"

Arte dei Suonatori to najlepiej rozpoznawalna w kraju i na świecie polska orkiestra barokowa. Jest twórcą i gospodarzem całorocznego festiwalu "Muzyka Dawna - persona grata", który od 1999 roku odbywa się w ważnych ośrodkach kulturalnych w Polsce. Do udziału w nim muzycy Orkiestry zapraszają najwybitniejszych solistów z różnych stron świata, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Przed nami czerwcowa odsłona festiwalu. W programie o nazwie "Springtime tales" (Wiosenne opowieści" Arte dei Suonatori wraz z Bollette Roed z Danii grającą na flecie prostym przedstawią słuchaczom najsłynniejszą muzyczną ilustrację wiosny - koncert z cyklu "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego, a także inne koncerty tego kompozytora również przywodzące na myśl swą muzyczną materią temat aktualnej pory roku.

Koncerty odbędą się w trzech miejscach:

13 czerwca, godz. 19:30 - barokowa monumentalna Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, w tym roku obchodzone będzie 800 lat jej istnienia. Wstęp na koncert jest wolny.

14 czerwca, godz. 19:00 - Poznań, Bazar Poznański, Sala Biała. Bilety w sprzedaży online przez Abilet.pl, w Poznaniu w CIM oraz możliwość rezerwacji. W przedsprzedaży promocyjne ceny biletów.
15 czerwca, godz. 19:00
Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga. Wstęp wolny

Poznański koncert to, oprócz spotkania z muzyką dawną w najlepszych wykonaniu, także możliwość zobaczenia odrestaurowanych wnętrz Bazaru Poznańskiego, jednego z najważniejszych symboli Poznania i Wielkopolski. Arte dei Suonatori wystąpi tam także we 12 września i w 16 grudnia - prezentując materiał poświęcony kolejnym porom roku. To właśnie muzyka związana nastrojem i charakterem z przemianami przyrody w rocznym cyklu, opowiadająca o naszych uczuciach jakie im towarzyszą, będzie bohaterem Festiwalu i głównym motywem działań Orkiestry w  tym roku. Program koncertów zostanie nagrany na trzy kolejne płyty CD, które - razem z nagraną w roku ubiegłym - będą w 2019 roku wydawane co kwartał przez fińską wytwórnię Ondine, w serii poświęconej porom roku.

Antonio Vivaldi wzbogacił swoje "Cztery pory roku" o komentarz literacki, klucz do zrozumienia i tym samym głębszego odczuwania jego muzyki. Być może dzięki temu utwór ten jest w absolutnej czołówce najbardziej znanych kompozycji na świecie. Ale i w innych jego dziełach wiele jest uczuć, żywiołów, inspiracji dźwiękami natury. Arte dei Suonatori i Bolette Roed podczas wieloletniej współpracy poznali tajniki wielu spośród 500 koncertów włoskiego mistrza. Po to, by już wkrótce zagrać je tak, jak lubią najbardziej - podczas koncertów, spotykając się ze słuchaczami na żywo.

Wstęp wolny.

opr.sw

Zobacz www.artedeisuonatori.pl/