x

Festiwal Muzyka Dawna-Persona Grata - Szkiełkiem i Okiem

2018-09-12 ( środa )
19:00
Bazar Poznański, Sala Biała, ul. Paderewskiego 8, Poznań

Kategoria: Muzyka

Orkiestra Arte dei Suonatori zaprasza na kolejne spotkania z muzyką dawną w programie zatytułowanym "Szkiełkiem i okiem. Koncerty nieoczywiste".

Franz Xavier Richter, Nicola Porpora, Leonardo Leo, Carl Heinrich Graun, Johann Joachim Quantz to osiemnastowieczni twórcy opery, nadworni kapelmistrzowie, nauczyciele wybitnych śpiewaków, inspiratorzy dla kolejnych pokoleń kompozytorów. Byli prekursorami nowego, rodzącego się stylu i w ich muzyce słychać zarówno cechy baroku i jak i klasycyzmu. Muzyka elegancka i wytworna, lub operowo burzliwa, liryczna - choć przecież pisana na instrumenty, nie głos. Takie dzieła pozostawili nam po sobie oświeceniowi mistrzowie, multiinstrumentaliści, bywalcy światowych scen, ale i zwykli ludzie uwikłani w troski dnia codziennego. Na pogrzeb Porpory, nauczyciela wybitnego kastrata Farinellego, pieniądze zbierano na koncertach. Graun musiał znosić wytyczne księcia Fryderyka, swego chlebodawcy o muzycznych ambicjach. Zależni od dworskich intryg, rywalizacji - nie poddawali się. Pielęgnowali pasję i tworzyli muzykę, której warto posłuchać i dziś.
Tytuł Szkiełkiem i okiem nawiązuje do myśli oświeceniowej, która przyznawała pierwszeństwo poznaniu świata poprzez rozum i doświadczenie, nie zaś emocjom i wierze w powszechnie powtarzane prawdy. Program koncertów został tak skonstruowany, aby pokazać różnicę między muzyką baroku, pełną emocji, fantazji, improwizacji, o swobodnej często formie, odbiegającej od schematu - a muzyką wczesnego klasycyzmu, logiczną, wyważoną, od pierwszych dźwięków uderzającą ładem, o łatwej do wychwycenia strukturze. A czemu koncerty nieoczywiste? Zarówno waltornia, jak i wiolonczela były bardzo rzadko wybierane przez XVIII-wiecznych kompozytorów jako solowe instrumenty koncertujące. Znakomite solistki waltornistka Ursula Paludan Monberg z Danii i wiolonczelistka Poppy Walshaw z Anglii - to dodatkowa zachęta, by spotkać się Arte dei Suonatori już we wrześniu.

Koncerty nieoczywiste. Richter, Porpora, Leo, Quantz, Graun.

Wystąpią:

  • Ursula Paludan Monberg - waltornia
  • Poppy Walshaw - wiolonczela
  • Orkiestra Arte dei Suonatori

Ceny biletów: 25 zł (N) i 15 zł (U), w dniu koncertu: 35 zł (N) i  25 zł (U)
Bilety dostępne są na platformie ekobilet.pl. Będzie można je można również kupić przed koncertem w Bazarze.

_
opr.LT, akt.sw