logo

Małe Objazdowe Muzeum Fotograficzne - wystawa

16.10 – 30.10.2018

Projekt MOMF to prywatna inicjatywa Karola Wilczyńskiego. Pomysł na powstanie projektu powstał na Festiwalu Fotocooltura 2016 w Obornikach, gdzie po raz pierwszy, prócz fotografii, został zaprezentowany zbiór aparatów i akcesoriów fotograficznych.

Główna kolekcja obejmuje okres od około 1880 r. do lat 30. XX w. Aparaty oraz akcesoria fotograficzne są nabywane za przysłowiową złotówkę lub otrzymywane w darze. Karol remontuje i przywraca im dawną świetność i niejednokrotnie wykorzystuje do tworzenia swojej fotografii. Docelowo planuje stworzenie stacjonarnego muzeum fotografii w Poznaniu, którego historia odnotowuje wiele ważnych faktów związanych z początkami tego wynalazku, np. wydanie polskiego tłumaczenia, pierwszej książki fotograficznej autorstwa Daguerre'a (1840 r.).

Zbiory prezentowane na wystawie obejmują zabytki techniki, publikacje i dokumenty:- 

  • aparaty i akcesoria fotograficzne od 1880 do lat 30. XX w między innymi aparaty Adeli i Stanisława Drążkowskich z Chełmży
  • aparaty średnio i wielkoformatowe typu "reflex camera" (lustrzanki jednoobiektywowe) od lat 30. do 80. XX w
  • aparaty małoobrazkowe i średnioformatowe z XX w.
  • aparaty, urządzenia i dokumenty Józefa Cywińskiego fotografa z Wisły pozyskane dzięki uprzejmości jego wnuka Jacka Stępnia.
  • książki i czasopisma do lat 30.zdjęcia carte de visite i cabinet card zakładów fotograficznych z Wielkopolski

Zbiory wzbogacone są fotografiami Karola Wilczyńskiego wykonanymi aparatami z przełomu XIX i XX w, oraz aparatami własnej konstrukcji i produkcji.

Wernisaż wystawy 16.10., godz. 17:15.