kościół pw. św. Wojciecha

Koncert Chóru Poznańskich Madrygalistów im. Wacława z Szamotuł

2018-12-09 ( niedziela )
18:00
kościół pw. św. Wojciecha, Wzgórze św. Wojciecha 1, Poznań

Kategoria: Muzyka

Chór Poznańskich Madrygalistów im. Wacława z Szamotuł pod dyr. dr. nauk medycznych Jerzego Fischbacha zaprasza na koncert w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. Św. Wojciecha na poznańskiej Skałce..

Podczas mszy św. Chór wykona m.in. utwory Josepha Rheinbergera, Feliksa Nowowiejskiego i poznańskiego kompozytora Bernarda Stielera, a bezpośrednio po liturgii mszalnej koncert wypełnią kompozycje znakomitego twórcy Grzegorza G. Gorczyckiego (1165 - 1734), często nazywanego "polskim Haendlem".

Chór Poznańscy Madrygaliści im. Wacława z Szamotuł powstał w roku 1993 z inicjatywy obecnego dyrygenta, dyplomowanego lekarza i równocześnie dyplomowanego muzyka - dr. Jerzego Fischbacha, jako ideowa kontynuacja założonego przez niego wcześniej, w roku 1950, Chóru Akademii Medycznej w Poznaniu. Chór skupia przedstawicieli różnych zawodów. Od roku 2012 członkiem chóru jest emerytowany pracownik Urzędu Miasta Poznania red. Witalis Nowicki, który dba również o uświetnienie koncertowego repertuaru od strony literackiej, m.in. recytując utwory wybitnych polskich poetów, dawnych i współczesnych.

Chór Poznańskich Madrygalistów, od lat wykonujący muzykę sakralną i świecką, szczyci się wieloma zdobytymi nagrodami i wyróżnieniami przyznawanymi na licznych konkursach, festiwalach i przeglądach.

W ostatnich latach Chór Poznańskich Madrygalistów występował m.in. przed Polakami mieszkającymi za granicą: w Irlandii, Bretanii, Szkocji, Grecji, czy Niemczech. W tym roku zaprezentował się na Ukrainie. Wyrazem wysokiej oceny dotychczasowej działalności artystycznej Chóru było przyznanie mu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia "Za Zasługi dla Kultury Polskiej".

Wstęp wolny.