plakat

Współczesne totemy ostrzegają przed katastrofą - instalacja Alicji Białej i Iwo Borkowicza

2019-05-16 ( czwartek )
Przystań Sztuki - plac pomiędzy Concordią Design a Bałtykiem, ul. Roosevelta 22, Poznań

Na Przystani Sztuki w Poznaniu stanie 6 rzeźb-totemów autorstwa Alicji Białej i Iwo Borkowicza. Kiedyś symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jak mitycznych przodków. Współczesne totemy będą wizualizowały skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Podczas tego samego szczytu klimatycznego COP24 brytyjski naukowiec - David Attenborough stwierdził jednoznacznie, że nasza Ziemia umiera. "Totemy" mają o tym w dosadny sposób przypominać wszystkim tym, którzy będą je codziennie mijać w przestrzeni miasta.

Każdy z sześciu totemów dotyczy innego zagadnienia. Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Poszczególne kolory i wzory odzwierciedlają wyniki badań i statystyk dotyczących stanu środowiska. Dzięki temu w łatwy sposób można sobie zwizualizować np. skalę wycinki drzew, zanieczyszczenia powietrza, czy wyeksploatowania łowisk. Formy olbrzymich totemów w jaskrawych kolorach zwracają na siebie uwagę nie tylko przez wzgląd na estetykę - mają zachęcać i prowokować przechodniów do interakcji.

Nieprzypadkowe jest także ich umiejscowienie. Przystań Sztuki to przestrzeń pomiędzy centrum designu Concordią Design a biurowcem Bałtyk w Poznaniu. Przystań funkcjonuje przez cały rok - kino letnie, warsztaty taneczne czy wystawy fotograficzne, a to tylko niektóre z aktywności, które proponuje mieszkańcom i gościom miasta. Do tej pory można tu było m.in. oglądać wystawę rzeźb Marioli Wawrzusiak, która ukazywała złożone zależności pomiędzy człowiekiem, a środowiskiem, czy złożoną instalację form Sylwestra Ambroziaka poruszającą temat emigracji i sieroctwa. Przystań Sztuki to ważny punkt komunikacyjny na mapie miasta.Sztuka umiejscowiona w przestrzeni publicznej prowokuje do dyskusji bardziej niż w przestrzeniach galeryjnych i oddziałuje nie tylko tych, którzy się nią interesują.

Na każdym z totemów umieszczony jest kod QR. Po zeskanowaniu na smartphonie wyświetlą się konkretne naukowe badania i raporty, na podstawie których powstała rzeźba. W tym wypadku sztuka miesza się z nauką i statystyką.

Wstęp wolny.

Alicja Biała
AUTORKA DZIEŁA
Artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej prace były publikowane m.in. w Danii, Polsce, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się inter alia, w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech - gdzie jedna z ostatnich prac powstała w Kassel, w ramach czternastej edycji wystawy sztuki współczesnej Documenta.

Iwo Borkowicz
WSPÓŁAUTOR KONCEPCJI I PROJEKTU
Laureat prestiżowej nagrody YTAA2016 za najlepszy projekt magisterski z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu w Europie w latach 2015-16 przyznawanej przez Fundację Mies Van Der Rohe oraz EAAE Prize nadawanej przez Europejski Komitet Medali Architektonicznych. W 2017 został wybrany jako jeden z "20 młodych projektantów, którzy ukształtują przyszłość projektowania na świcie" przez Design Indaba, World Design Events i Dutch Design Week. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na kierunku Architektura i Urbanistyka. Następnie kontynuował swoją edukację na wydziale międzynarodowych studiów magisterskich z Architektury i Zrównoważonego Rozwoju na KU Leuven w Belgii, kończąc je z wyróżnieniem dziekańskim. Wykładał i publikował prace naukowe, miedzy innymi na konferencji PURAL w San Francico, Dutch Design Week 2017, NED CURP2017 w Karaczi, Design Indaba 2018 w Cape Town czy INDESEM w Delft.

_
opr.LT

Zobacz www.facebook.com/events/2303664996514142/