plakat

BLAZKO - wystawa biżuterii

2019-06-06 ( czwartek ) – 2019-06-27 ( czwartek )
Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań

Jego znakiem rozpoznawczym jest czarno-biała szachownica z rdzawą kropką na środku białego pola. Na co dzień tworzy w Krakowie, jednak 6 czerwca pojawi się osobiście na wernisażu indywidualnej wystawy w Galerii YES. Kim jest Grzegorz Błażko i jaka biżuteria powstaje w jego pracowni?

Twierdzi, że kiedyś, bardzo dawno temu wszedł po raz pierwszy do pracowni i już w niej pozostał. Pracownia pochłonęła go i już nie wypuszcza. Poza tym w ogóle niewiele o sobie mówi. Unika rozgłosu, nie bywa, nie "pokazuje się". Żyje biżuterią. Pracuje codziennie - projektuje i konstruuje przedmioty ze srebra i akrylitu. Tworzy abstrakcyjne ozdoby o niepowtarzalnych kształtach i nieoczywistych deseniach. Ciągle eksperymentuje, poszukuje rozwiązań, bawi się formą. Swoje dzieła "oswaja", nadając im dowcipne nazwy np. ogryzek, obierek, prawdziwek. Traktuje twórczość jak przygodę, samotną wyprawę w głąb własnej wyobraźni, z której wysyła nam intrygujące pocztówki - swoją biżuterię. BLAZKO to oryginalny język wypowiedzi, to ciągłe twórcze poszukiwania, to unikatowy styl, to marka, nazwa autorskiej galerii i pracowni, to wreszcie pseudonim artysty plastyka Grzegorza Błażko. BLAZKO to cały jego świat.

Grzegorz Błażko - artysta plastyk. Pochodzi z Trójmiasta, ale od 25 lat związany jest z Krakowem. Twórczością zajmuje się od 40 lat. W przeszłości brał udział w wielu indywidualnych i grupowych wystawach w Polsce i za granicą, a jego biżuteria znajduje się w licznych kolekcjach. W ostatnich latach skupił się jednak wyłącznie na projektowaniu i tworzeniu biżuterii, którą prezentuje w swojej autorskiej galerii, będącej jednocześnie pracownią. Płynne połączenie tych przestrzeni daje obu stronom, artyście i odbiorcy możliwość interakcji, wzajemnej obserwacji, dyskusji... Błażko uważa taki sposób komunikacji ze światem zewnętrznym za nieodłączny w procesie twórczym i potrzebny do dalszych poszukiwań. Poza tym raczej unika kontaktów, rozgłosu, tłumów, wystąpień publicznych.

Jest założycielem "Klubu miłośników biało-czarnej szachownicy z rdzawą kropką po środku każdego białego pola". Motyw ten do dziś jest jego znakiem rozpoznawczym. Czasem do niego wraca w nowych projektach, czasem wykorzystuje jedynie jako autografu umieszczonego pośród innych deseni.

Wystawa "BLAZKO" w Galerii Yes będzie wyjątkową okazją zapoznania się z biżuterią Grzegorza Błażko poza jego pracownią. Zaprezentowane na wystawie przedmioty zilustrują głównie ostatnie lata twórczości artysty, ale nie zabraknie też biżuterii Blażko, uważanej już za "klasyczną".

Wernisaż: 6 czerwca 2019 r. Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań

Wstęp bezpłatny.

Wystawa czynna do 27 czerwca 2019 r.