logo

Krawędź poznania - wystawa Magdy Biernat

  • 19.11, godz. 19 - wernisaż
  • 21.11, godz. 18.30 - spotkanie autorskie z Magdą Biernat wokół książki The Edge of Knowing
  • 30.11, godz. 13 - oprowadzanie kuratorskie
  • 05.12. godz. 19 - wykład dr. hab. Macieja Szymanowicza "Amerykańskie przestrzenie w fotografii"
  • 06.12. godz. 20 - oprowadzanie kuratorskie z finisażem

Wystawa prac Magdy Biernat "Krawędź poznania" wraz z polską premierą książki fotograficznej "The Edge of Knowing", której współautorem jest Ian Webster, prywatnie mąż artystki, jest podsumowaniem rocznej podróży pary przez obie Ameryki. Droga, której pokonanie stało się dla Biernat celem samym w sobie, stanowi próbę zrozumienia miejsc znajdujących się poza powszechnie kojarzoną "Ameryką", postrzeganych z perspektywy Stanów Zjednoczonych. Prace Biernat przenoszą nas ponad geopolityczne granice, tożsamości narodowe i potoczne skojarzenia. Efektem autorskich poszukiwań "amerykańskości" są nie tylko obrazy, które mogą stanowić próbę "redefinicji amerykańskiego idealistycznego mitu, utopijnej panamerykańskiej wizji", ale również eseje eksplorujące pojęcia i miejsca zakorzenione w powszechnej świadomości kulturowej. To co inne i nieznane wpisało się w tajemniczy krajobraz, dostrzegalny w obu Amerykach, w ich kulturze "z silnym autochtonicznym odciskiem prekolumbijskiego świata". Wystawa stanowi próbę zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch kontynentów, w oparciu o doświadczenie ich przestrzeni, historii, czasu, a przede wszystkim drogi balansującej pomiędzy wiedzą, a zrozumieniem na cienkiej granicy wrażeń podczas toczącej się szeroko dyskusji o współczesnych barierach, murach i siłach stojących za ich wznoszeniem.
Anka Gregorczyk
kuratorka wystawy
* fragment z opisu kuratorskiego oraz wstępu wydawnictwa Kehrer Verlag

Magda Biernat - pochodzi z Poznania, choć od wielu lat mieszka i pracuje poza Polską; obecnie rezyduje w Nowym Jorku i Paryżu. Ukończyła studia artystyczne w Transart Institute w Berlinie oraz Nowym Jorku. W czasie gdy pracowała w nowojorskiej siedzibie Magnum Photos, zaczęła fotografować architekturę i wnętrza. Dziś jest uznaną fotografką architektury. Współpracuje jako fotoedytor z Metropolis Magazine. W 2007 r. wyruszyła na roczną podróż dookoła świata. W jej trakcie pracowała nad autorskimi projektami dotyczącymi krajobrazu miejskiego i miejsc zamieszkania. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w New Yorker, New York Times, National Geographic, Interior Design, Tapety, Metropolis, Dwell i Afar. Prace Biernat wystawiano w Polsce, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Japonii, Filipinach, Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Jest laureatką m.in Center 2016 Director's Choice Award, Reminders Photography Stronghold Grant, LensCulture 2015 Emerging Talents Award, TMC/Kodak Grant, Lucie Foundation Awards i Magenta Foundation Flash Forward. Artystka reprezentowana jest przez Robert Klein Gallery w Bostonie i Clic Gallery w Nowym Jorku.

Wystawie towarzyszy książka fotograficzna "The Edge of Knowing" wydana przez niemeickie wydawnictwo Kehrer Verlag w cenie 55 EUR (240 PLN)

Wstęp wolny.
Wydarzenia otwarte współfinansowane ze środków Miasto Poznań.

_
opr.LT