Zdjęcie z wystawy

Wystawa fotografii Coralie Salaün - Kochane gęby

10.06 – 31.08.2020
18:00

Seria portretów więźniów zatytułowana "Kochane gęby" (Gueules d'amour) powstała w latach 2016-17 w wyniku współpracy artystki z Centrum Sztuki Współczesnej i Fotograficznej Villa Pérochon w Niort. Początkowo chodziło o to, by więźniów z zakładu karnego w Niort uczyć fotografii, z czasem jednak narodził się pomysł na zrealizowanie projektu artystycznego.

Francuskie prawo zabrania upubliczniania wizerunków więźniów. Artystka zaproponowała więc im przebranie się i ucharakteryzowanie w taki sposób, aby nie można było rozpoznać ich twarzy. Chciała jednak, aby portretowani zachowali coś z własnej osobowości. Inscenizowane wizerunki nie tylko maskują rzeczywiste twarze fotografowanych mężczyzn, ale też nadają im nowy wygląd, eksponujący w oryginalny sposób ich charakter i fantazję. Więźniowie, najpierw nieufni, ostatecznie bardzo chętnie, niemal jak dzieci, wciągnęli się do gry w tworzenie swego artystycznego wizerunku.

Projekt miał charakter pedagogiczny, był ukierunkowany na walkę ze stereotypami, przełamywanie tabu, grę z kodami społeczno-kulturalnymi i z fantazmami, a także na uwalnianie od napięć i złych emocji oraz na podnoszenie poczucia własnej wartości więźniów.

Zdjęcia, pierwotnie czarno-białe, zostały pokolorowane komputerowo. Inauguracja wystawy miała miejsce w zakładzie karnym w Niort, w obecności więźniów biorących udział w projekcie. Zdjęcia były prezentowane przy drzwiach do ich cel. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem mediów francuskich i międzynarodowych. W 2018 roku zdjęcia były prezentowane na festiwalu fotograficznym w Arles.

Coralie Salaün - artystka działająca w Rennes. W centrum jej zainteresowania znajduje się fotografia inscenizowana, którą uprawia w konwencji surrealistycznej. Jest zaangażowana w problematykę praw człowieka, w szczególności praw dziecka, oraz na rzecz przeciwdziałania przemocy. Zrealizowała m.in. fotograficzne "Abecadło dzieci bez szans".

Wystawę można zwiedzać w Domu Bretanii:
- do 17 lipca raz w tygodniu, we wtorki (16, 23 i 30.06), w godz. 10-18.
- od 18 lipca do 2 sierpnia wystawa jest nieczynna (przerwa wakacyjna)
- od 3 do 31 sierpnia - dni i godziny zwiedzania zostaną ustalone w terminie późniejszym.

Wstęp wolny.

_
akt.lt

Zobacz dombretanii.org.pl