baner

Wystawa - KUBART - Niemiecka Jakość prosto z Polski, czyli pocztówki satyryczne

01.07 – 19.07.2020

Jakub Malukow Danecki, (23.04.1957-03.04.2019) - urodził się w Poznaniu. W 1979 roku emigrował do Niemiec. Mieszkał w Szwecji, USA,  I Włoszech. Współzałożyciel grupy artystycznej "Mama - Ost" działającej w Kolonii. W latach 1993 - 1998 redaktor kwartalnika literacko-artystycznego "B-1" wydawanego w Niemczech. W roku 1986 ukazał się w Kolonii jego debiutancki tomik wierszy "Biegiem". Następne książki tego autora to zbiory poetyckie: "Skóra nocy", "zagony szeptu", "Wibryssy" i tom opowiadań "Duma Miasta". Jego wiersze publikował min. "Czas Kultury", "Kartki", "B-1", "Pogranicza", "Geschrieben in Deutschland"

W ostatnich latach produkował KUBARTY - satyryczne pocztówki, skonstruowane jako collage albo w procesie swoistego cardbusting, które komentowały jego własne emigranckie rozdarcie i stan rzeczy - w Poznaniu, Polsce i na świecie... Nie oszczędzał nikogo, ani Kościoła ani rządu ani własnej rodziny.

Wystawa prezentować będzie pocztówki autorstwa Jakuba Malukow Daneckiego, zwane przez niego KUBARTAMI - emigranta z Poznania/Polski do Niemiec, który był  związany z obydwoma tymi krajami. Szczególnie silne więzy uczuciowe łączyły go z jego rodzinnym miastem - Poznaniem. Tutaj wydał dużo swoich tomików.

KUBARTY wysyłał do przyjaciół i najbliższej rodziny, czasem też do nowoodkrytych krewnych, o kórych istnieniu dowiedział się m.in. jeżdżąc po Wielkopolsce, odwiedzając cmentarze, przeglądając stare gazety, pocztówki i zdjęcia,  jak również archiwa kościelne i państwowe...

KUBARTÓW naliczył jego przyjaciel 120, ale jest ich prawdopodobnie jeszcze więcej.

_
opr.LT

Plakat