Zdjęcie z wystawy. Minimalistyczna biała przestrzeń galerii, na ścianach wiszą obrazy.

Michał Martychowiec - Tears of Iblis. All that is solid melts into air - wystawa

03.02 – 12.03.2021

Jednym z powracających elementów twórczości Michała Martychowca, a także tej wystawy, jest szklany kryształ, który pojawił się po raz pierwszy w projekcie "Sous les pavés, la plage!" / (Pod brukiem leży plaża!).

Tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do hasła protestów studenckich w 1968 roku we Francji (był to jeden ze sloganów tych protestów). Jeżeli bruk miał symbolizować miasto oraz współczesną cywilizację, to piasek miał być symbolem natury i wolności. W obrębie tej narracji kryształy zastępują piasek, zbliżając nas do współczesnej estetyki, w której to, co "rzeczywiste", jest niedozwolone i może zostać zastąpione czymś doskonalszym, np. piasek szkłem - z którego akurat jest zrobiony.

"Tears of Iblis" / (Łzy Iblisa) to jeden z trzech cyklów wystaw kuratorowanych przez Michała Martychowca z udziałem jego własnych prac. Każdy z trzech cyklów odnosi się do konkretnego okresu historii. Wystawa "Tears of Iblis" bezpośrednio odnosi się do dyskursu po nowoczesności i po zniszczeniu Ikony, eksplorując rozwój kulturowy modernistycznego Zachodu oraz podobne procesy w Chinach po rewolucji kulturowej. W swojej twórczości Michał Martychowiec przemyca rozmaite elementy symboliczne, takie jak panda, królik Josephine, rozbite szkło czy szklane kryształki, składające się na kosmos, który toczy się równolegle do naszego własnego, współczesnego świata. I w taki właśnie sposób wszystkie prace Martychowca posiadają głęboko zakorzenione przesłanie polityczne.

Zobacz rodriguezgallery.com/pl