Na grafice na szaro-białym tle białe i czarne nuty.

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - Nieznane opery znanych twórców - koncert online

26.03.2021
19:30

Dwie opery - Sāvitri Gustava Holsta i Sancta Susanna Paula Hindemitha - wypełnią jeden z wieczorów 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią w najbliższy piątek, 26 marca o godz. 19.30 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, w festiwalowym cyklu Nieznane opery znanych twórców. Wykonane zostaną w wersji koncertowej, a ich transmisji będzie można wysłuchać na antenie Programu 2 Polskiego Radia i obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Radia.  

Sāvitri Gustava Holsta opowiada o legendarnej parze kochanków: Sāvitri i Satyavānie i o sile ich miłości tak wielkiej, że pokonała śmierć. Historię tę kompozytor zaczerpnął z jednej z ksiąg Mahabharaty, wielkiego hinduistycznego poematu epickiego. Na zasadzie kontrastu zabrzmi Sancta Susanna Paula Hindemitha, należąca do klasyki światowego repertuaru opery XX-wiecznej. Istotą jej fabuły, opartej na tekście Augusta Stramma, pierwszego niemieckiego poety ekspresjonistycznego, jest kwestia opętania przez Szatana, co dziś nasuwa skojarzenia z Ognistym aniołem Siergieja Prokofiewa czy dużo późniejszymi Diabłami z Loudun Krzysztofa Pendereckiego. 

Sāvitri Sancta Susanna różnią się językiem muzycznym i stylem. Utwór Holsta przywołuje atmosferę pradawnej przeszłości, jest rodzajem wokalno-instrumentalnej medytacji, natomiast opera Hindemitha to ekspresjonizm w czystej postaci.   

WYKONAWCY:

Justyna OŁÓW (Sāvitri) - mezzosopran
Krystian KRZESZOWIAK (Satyavān) - tenor
Mariusz GODLEWSKI (Śmierć) - baryton
Katarzyna HOŁYSZ (Susanna) - sopran
Anna BERNACKA (Klementia) - mezzosopran
Anna LUBAŃSKA (Stara zakonnica) - mezzosopran
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski - przygotowanie chóru
Łukasz BOROWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM: 

  • Gustav HolstSāvitri  (opera w wersji koncertowej)
  • Paul HindemithSancta Susanna op. 21 (opera w wersji koncertowej)

Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz online na kanale YouTube Polskiego Radia

opr.sw

Zobacz https://filharmoniapoznanska.pl/