Na zdjęciu twarz artysty.

Gwiazdy Światowych Estrad: Jan Lisiecki - koncert

11.06.2021
19:00

Bohaterem koncertu z cyklu Gwiazdy Światowych Estrad (11 czerwca, godz. 19, Aula UAM) będzie doskonale znany  publiczności Filharmonii Poznańskiej (i bardzo przez nią lubiany) Jan Lisiecki - kanadyjski pianista z polskimi (i poznańskimi!) korzeniami. Filharmonikami Poznańskimi dyrygować będzie Łukasz Borowicz.  

Wieczór rozpocznie I Symfonia g-moll Étienne'a Nicolasa Méhula, najważniejszego francuskiego  kompozytora czasów Rewolucji Francuskiej, głównie twórcy oper, ale i pieśni  patriotycznych oraz propagandowych tamtych niespokojnych czasów. W jego muzyce odbijał się dramatyzm wydarzeń  rewolucyjnych, jak i epoki napoleońskiej. Mehul był wówczas ważną postacią życia artystycznego Paryża, a wśród jego przyjaciół był także Napoleon Bonaparte.  

Uważany za pierwszego romantycznego kompozytora francuskiego, uznawany jest też za protoplastę rozwoju francuskiej symfonii. Dość rzec, że jego I Symfonia powstała w tym samym roku (1808), w którym Ludwig van Beethoven ukończył swą V Symfonię. Dziś oba dzieła są często porównywane. 

I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego napisany został w  latach 1830-31, a po raz pierwszy zaprezentowany w  Monachium, w październiku 1831 roku. Przy fortepianie siadł kompozytor, który był przecież znakomitym, cieszącym się niekwestionowaną  sławą pianistą. Podczas tego koncertu zabrzmiały także jego dwie inne kompozycje - I Symfonia oraz Uwertura do Snu nocy letniej.

Dzieło, skomponowane w Rzymie podczas podróży kompozytora po Włoszech, powstało mniej więcej  w tym samym czasie co jego słynna IV Symfonia A-dur Włoska. Można powiedzieć, że wrażenia z podróży po Italii uskrzydliły jego fantazję i odbiły się w powstających pod ich wpływem utworach.

WYKONAWCY:

Jan LISIECKI - fortepian
Łukasz BOROWICZ - dyrygent, prowadzenie koncertu
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Étienne Nicolas Méhul, I Symfonia g-moll
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy, I Koncert fortepianowy g-moll

opr.sw

Zobacz www.filharmoniapoznanska.pl/