baner

Wystawy / Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim on-line

18.10 – 31.12.2021

Można już przyjść do Fotoplastykonu na najnowszą wystawę, niemniej jak dotychczas tak i teraz wystawy przychodzą do wszystkich.

Wystawy on-line:

  • "Przebłyski wolności"

To wystawa która przeniesie Widza sto lat wstecz, aby za pośrednictwem stereofotografii doświadczyć wydarzeń, które wpłynęły na losy Polski i całego świata. Stereofotografie z czasu I wojny pokazują działania wojenne, widoki na miasta oraz różne wydarzenia historyczne stanowiące świadectwo minionej epoki.
Stereofotografie pochodzą z kolekcji Tomasza Bielawskiego.
Pierwotnie wystawa prezentowana była w Fotoplastykonie Poznańskim w okresie od marca do końca maja 2019 roku.

  • "Misja na Księżyc"

Wystawa ta pochodzi z albumu "Mission Moon 3-D" Davida J. Eichera i Briana Maya wydanego przez London Stereoscopic Company.
Oglądając wystawę można chociaż na chwilę poczuć się jak uczestnicy wyprawy w Kosmos i dzięki stereofotografii spojrzeć oczami Neila Armstronga na pulpit sterowania w module dowodzenia statku Columbia, wejść do radzieckiej kapsuły Woschod 1 i spojrzeć na powierzchnię Księżyca.
Pierwotnie wystawa prezentowana była w Fotoplastykonie Poznańskim w okresie od czerwca do końca sierpnia 2019 roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem również ze względu na ubiegłoroczną '50 rocznicę lądowania na księżycu.

  • "Poznań na przełomie wieków"

Wystawa na którą składały się archiwalne zdjęcia Poznania z przełomu XIX i XX w. ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Stefana Bolesława Poradowskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Miejskiego Konserwatora Zabytków, oraz ostatnia, czyli Tatry zimą. To z kolei stereofotografie z lat 40.-60. XX w. udostępnione dzięki uprzejmości Fotoplastikonu Warszawskiego oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Pierwotnie wystawa prezentowana była w Fotoplastykonie Poznańskim w okresie od września do końca listopada 2019 roku.

  • "Tatry zimą"

Wystawa zabiera nas w podróż na południe Polski, przeniesiemy się w Tatry, by podziwiać niezwykłe krajobrazy, dziką przyrodę i codzienne życie górali. Zobaczyć można takie tatrzańskie szczyty, jakie widzieli turyści ponad sześćdziesiąt lat temu.
Zaprezentowano fotografie pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Pierwotnie wystawa prezentowana była w Fotoplastykonie Poznańskim w okresie od grudnia 2019 do marca 2020 roku.

_

Aby obejrzeć wystawy on-line wystarczy kliknąć tutaj.