Na grafice plakat wydarzenia.

Okręty Wojenne 3D - wystawa czasowa w Muzeum Uzbrojenia

15.08 – 24.10.2021

"Okręty wojenne 3D" to wystawa prac znanego i cenionego poznańskiego grafika - Waldemara Góralskiego. Ekspozycja prezentowana wcześniej m.in. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Muzeum Narodowym w Szczecinie, w Poznaniu - rodzinnym mieście autora - zagości po raz pierwszy.

Fani marynistyki odnajdą tu wizerunki polskich niszczycieli w wersji 3D: ORP Kujawiak, ORP Krakowiak i ORP Ślązak, słynny choć pechowy (zatopiony przez Japończyków w Pearl Harbor) - pancernik USS Arizona oraz niemiecki pancernik Bismarck. Przedstawione prace cechuje niezwykła szczegółowość i dbałość o detale. "Zacząłem zbierać dokumentację, zdjęcia, plany, rysunki techniczne, by malować je samemu. Chciałem, by przedstawiane przeze mnie okręty wyglądały lepiej niż w książkach, które czytałem. Chodziło mi o to, by były jak najbliższe oryginałowi, miały wszystkie liny, anteny, działa, a nawet śruby i nity" - mówi twórca obrazów. Góralski tworzenia grafik komputerowych i rysowania okrętów w formacie trójwymiarowym 3D uczył się samodzielnie przez ponad 40 lat. Zaczęło się od wydania książki z rysunkami u-boota - niemieckiego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. Z czasem pojawiły się kolejne albumy, a prace Waldemara Góralskiego zagościły na łamach cenionego przez modelarzy i miłośników tematyki morskiej kultowego wydawnictwa Kagero. Autor wydał 40 książek z grafikami w wersji super top HD i dziś jest uznanym na całym świecie twórcą grafik "okrętowych".

Co oprócz obrazów będzie można obejrzeć na wystawie? Obok wielkoformatowych, trójwymiarowych grafik, które widzowie podziwiać będą przez specjalne okulary, pojawi się także dotykowa makieta polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Całości dopełnią efekty specjalne. Dzięki nim widzowie nie tylko usłyszą szum fal odbijających się od burty statków, ale również poczują zapach morskiej bryzy...

Więcej informacji

opr.sw

Zobacz https://www.wmn.poznan.pl/