Baner promujący wydarzenie.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

07.10 – 21.10.2022

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany
w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych
na
świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Fascynuje ich wieloletnia tradycja Konkursu, jego prestiż oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Konkurs jest członkiem założycielem, powstałej w 1957 roku, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

Pandemia spowodowała, że tegoroczny MKS odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj - po upływie 5 lat. Konkurs potrwa od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej.

W MKS bierze udział 39 uczestników: 7 Polaków, 5 Niemców, 6 Amerykanów, 5 obywateli Korei Południowej,
4 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentantów Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii
i Singapuru. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety - 25 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy
o uznanej akustyce - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja Konkursu zaplanowana jest na 7 października br., a gwiazdą tego wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS - Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października br. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego - 6.

  • Etap 1 - to przesłuchania uczestników Konkursu solo oraz z fortepianem.
  • Etap 2A - to recital z fortepianem, podczas którego zabrzmią sonaty skrzypcowe, utwory Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego.
  • Etap 2B - uczestnicy Konkursu zaprezentują się z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz wybitnych polskich altowiolistów, wykonując Sinfonię Concertante Es-dur
    W. A. Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.
  • Etap 3 - finaliści wykonają koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay oraz Daniela Stabrawy.

Jest o co walczyć: pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Zwycięstwo w Konkursie jest przepustką do międzynarodowej kariery.

W tym roku planowane są dwie uroczyste Gale Laureatów Konkursu - jedna w Poznaniu (21.10.), a druga
w Warszawie, w Filharmonii Narodowej (23.10).

Bilety na przesłuchania i koncerty są już w sprzedaży.

Bilety dostępne w: