Baner promujący wydarzenie.

To kolejny niepowtarzalny program z cyklu Speaking Concerts. 
Podczas programu odsłonimy szereg nieznaych faktów z barwnego i bogatego życiorysu artysty. Z jednej strony go odbrązawiając (mówiąc o jego porywczym charakterze i skłonności do hazardu), z drugiej strony jednak poprzez usytuowanie twórczości Henryka Wieniawskiego w kontekście historycznym i kulturowym, wskażemy na doniosłą rolę jego twórczości w perspektywie kulturowego dziedzictwa europejskiego. Nie zabraknie fascynujących analiz porównawczych z twórczością Niccolo Paganininego oraz analizy warsztatu kompozytorskiego Henryka Wieniawskiego. Jak zawsze jednak przeprowadzimy nasz dowód w sposób błyskotliwy i frapujący. W koncercie zostaną wykorzystane nagrania archiwalne oraz nakręcone specjalnie na jego potrzeby w Paryżu i Warszawie. 

Podczas koncertu odpowiemy na szereg pytań: 

  • Co łączy Henryka Wieniawskiego z Michałem Wiśniewskim?
  • Na czym Wieniawski grał w kasynie?
  • Ile kosztuje małżeństwo z miłości?

Repertuar Speaking Concertu stanowić będą utwory Henryka Wieniawskiego:
I koncert skrzypcowy d-moll, Legenda, Dudziaż,
które wykonamy ze wspaniałą orkiestrą Collegium F

Znakomici artyści, genialna muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego stanowią gwarancję niezapomnianego wieczoru

Projekt współtworzony jest wraz z Telewizją Polską S.A. Oddział w Poznaniu z okazji jubileuszu 65-lecia Telewizji Poznań oraz 70-lecia Telewizji Polskiej.

Bilety w cenach 50-199 zł (w zależności od miejsca).

____________________________________

SPEAKING CONCERT jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Jak wyglądają̨ Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze... śledztwo! Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi

Zobacz www.fabryka-sztuki.com.pl