Zdjęcie członków zespołu.

Koncert - Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy

09.01.2023
19:00

Najpiękniejsze kolędy skomponowane przez Zbigniewa Preisnera ponownie rozgrzeją nasze serca w styczniowe, zimowe wieczory. Pełne refleksji i zadumy utwory zaśpiewają i zagrają najlepsi artyści w kraju.

Zbigniew Preisner jest polskim kompozytorem, tworzącym głównie muzykę filmową. Znany jest ze współpracy z największymi reżyserami, m.in. Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Utwory z takich produkcji jak "Trzy kolory. Niebieski", "Podwójne życie Weroniki" czy "Oliver Oliver" przyniosły mu sławę i ogromną popularność. Za każdym razem kompozycje Preisnera dodają filmom specjalnej metafizyki. W sumie jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, wyreżyserowanych przez uznanych twórców na całym świecie. Napisał także utwory na fortepian wydane na kilku autorskich płytach. Przez wiele lat Zbigniew Preisner związany był z legendarną Piwnicą pod Baranami w Krakowie i tworzył muzykę dla jej artystów.

Odrębnym zbiorem twórczości kompozytora są kolędy - niezwykle refleksyjne, melancholijne, dotyczące problemów współczesnego świata, przez co skłaniające do zastanowienia się nad otaczającą nas rzeczywistością. Sam Zbigniew Preisner przyznaje, że świąteczne utwory opowiadają właściwie historię jego życia i Polski. - Jak było wesoło w naszym kraju, "Piwnicy" i moim życiu, to te kolędy były w miarę wesołe. Ale gdy władza przykręcała śrubę i działy się dramatyczne chwile, jak np. stan wojenny, to te kolędy szły za moim nastrojem, bo wtedy taki był nastrój całego społeczeństwa. Wydaje mi się, że zainteresowanie tymi kolędami wynika właśnie stąd. Wcale nie opowiadają o choince, zabawie, aniołkach i Trzech Królach, tylko poruszają tematy, nad którymi tak naprawdę każdy z nas w wigilię się zastanawia: co minęło i jakie jest nasze obecne życie. Można powiedzieć, że opisałem w kolędach swoje wigilie. One tak właśnie wyglądają: raz są radosne, a innym razem smutne. Cieszę się, że te kolędy żyją po tylu latach i ponownie możemy je przedstawić - mówi Zbigniew Preisner.

Bilety w cenach 255-365 zł (w zależności od miejsca i wariantu) dostępne on-line.