Na grafice okładka książki.

Premiera książki Rosława Szaybo "Rok ma 13 miesięcy"

2023-02-11 ( sobota )
18:00
Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze, ul. Półwiejska 42

Rosław Szaybo był człowiekiem, który chętnie spełniał się w wielu przestrzeniach życia. Przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam i CBS Records UK w Londynie. W tym okresie zaprojektował kultowe opakowanie papierosów John Players Special oraz szereg okładek płyt muzycznych docenionych wieloma nagrodami, jak choćby słynna okładka płyty Judas Priest pod tytułem "British Steel". Została ona uznana najlepszą okładką zespołu heavy metalowego na świecie.

Tworzył też plakaty spektakli teatralnych i wystaw artystycznych, jak plakat londyńskiej wystawy Hasiora, nagrodzony na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1986 r. Był też kierownikiem artystycznym wydawnictwa "Czytelnik" w Warszawie, a swoje prace prezentował na wystawach na całym świecie. Współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prowadził pracownię fotografii kreatywnej. Zasiadał w Radzie Naukowej Światowego Kongresu Plakatoznawczego w Warszawie.

W 2002 r. uzyskał tytuł profesora, a w 2018 r. jego twórczość została uhonorowana złotym medalem "Gloria Artis" przez ministra kultury i sztuki oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

opr.sw