Fotografia Kenya Hara, fotograf Takashi Sekiguchi.

Spotkanie z artystą na wystawie - Kenya Hara. Japońskie projektowanie graficzne

2023-03-25 ( sobota )
12:00
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań

Kategoria: Wystawy

Będą mieli Państwo możliwość spotkać się z samym Kenya Harą - jednym z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów.
"KENYA HARA. Make the future better than today. Japońskie projektowanie graficzne" to pierwsza w Polsce autorska wystawa Kenya Hary.

Bilety będzie można zakupić w kasie muzeum, jak również online w cenach 25/15 zł (normalny/ulgowy).

____________________

To pierwsza w Polsce autorska wystawa jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów - Kenya Hary. Od 1993 r. związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. Traktując design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie, planuje i realizuje różne projekty oparte na komunikacji.

Nagroda im. Jana Lenicy w postaci wystawy przyznawana jest przez Muzeum Narodowe w Poznaniu od 2002 r. wybitnym projektantom z całego świata za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania. Na wystawie eksponowane są wybrane przez artystę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze opracowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Dziełem samym w sobie jest już projekt wystawy autorstwa Hary.

  • Projekt aranżacji wystawy - Kenya Hara - Laureat Nagrody im. Jana Lenicy 2020
  • Kuratorka wystawy - Anna Grabowska-Konwent

Na ekspozycji przedstawione są wybrane przez artystę plakaty oraz książki, które stanowią trzon, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Towarzyszą im inne realizacje wydawnicze, tj. magazyny reklamowe oraz czasopisma, projektowane od początku jego aktywności zawodowej. W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Pokazywane są również projekty reklamowe oraz identyfikacje wizualne dla firmy MUJI, a także przykłady opakowań dla innych japońskich firm. Prezentowana jest także autorska wystawa "Neo Prrehistoria 100 Verbi" (Neo-Prehistory 100 Verb) przygotowana wspólnie z Andreą Branzim na XXI Międzynarodowe Triennale w Mediolanie w 2016 r. Poznamy również najnowszy projekt Hary "High Resolution Tour" związany z turystyką, rozpatrywaną z indywidualnej perspektywy, gdzie autor - odwołując się do osobistych doświadczeń - poszukuje szerszego spojrzenia na bogate dziedzictwo i przyszłość własnego kraju.

Prace na wystawie zostały opatrzone komentarzami autora. Szczególnie ważny element stanowią oryginalne szkice projektowe Hary, dające możliwość spojrzenia na pracę projektanta od strony warsztatowej.

Nota biograficzna Kenya Hary
Prace na wystawie

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

___________

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - czwartek - 10:00-16:00
Piątek - 10:00-20:00
Sobota - niedziela - 10:00-17:00

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Bilety w cenie 25/15 zł (normalny/ulgowy).

____________
Kenya Hara, fot. Takashi Sekiguchi