Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia na płomieniach i dymie.

Taniec i mistyczne doświadczenia dźwiękowe odgrywały kluczową rolę w pogańskich rytuałach od zarania dziejów. Wiele z nich starało się odzwierciedlić ruch niewytłumaczalnie migoczącego Słońca, pradawny cykl życia wiecznie zmieniającego się lasu, w którym - jak wierzono - żyją duchy zmarłych oraz pierwotne bóstwa, które jak larwy lub ogień przekształcają się w niezliczone byty kształtując świat rdzennych plemion.

Jednakże, ze względu na bardzo skąpe zapisy dotyczące obrzędów, zbadanie i precyzyjna rekonstrukcja tych praktyk jest trudnym zadaniem, pozostawia szerokie pole spekulacjom i hipotezom, zwłaszcza w kontekście ich artystycznych jakości. To samo tyczy się również starożytnej mitologii słowiańskiej - złożonego zestawu wierzeń, który czeka na swoje ponowne odkrycie.

Primal Rituals to multimedialny spektakl inspirowany źródłami naukowymi o tańcu jako elemencie słowiańskich rytuałów, zagłębiający się w szeroką symbolikę związaną z różnymi atrybutami ludzkiej egzystencji i obecną w niej naturą. Łącząc współczesną technologię z relacjami pradawnych dziejów ocenione i zinterpretowane zostają znaczenia tejże kultury. Spektakl daje widzom wgląd w organiczną ewolucję społeczeństwa, w którym zakorzeniła się stara symbolika i które do dziś jest przez nią kształtowane.

_______________________

Eliška Jirsová: performance
Simona Machovičová: performance
Anna Kokocińska: koncept, performance
Aleksandra Słyż: koncept, sonifikacja danych, muzyka
Maks Posio: koncept, real-time video

_______________________

Wstęp wolny - bezpłatne wejściówki dostępne na bramce w dniu wydarzenia, wcześniejsza rezerwacja możliwa zgłaszając taką potrzebę pod adresem mailowym info@pawilon.org, do odbioru w księgarni Galerii Miejskiej Arsenał (adres: ul. Szyperska 2; godziny otwarcia księgarni: wtorek-sobota 12.00-19.00, niedziela 12.00-16.00)