Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Rusałka - jezioro, które łączy

2023-09-08 ( piątek ) – 2023-09-16 ( sobota )
Poznań, różne lokalizacje

Już po raz trzeci Fundacja Barak Kultury zaprasza mieszkańców Poznania na nietypową lekcję historii - daleką od martyrologii i inspirującą w niekonwencjonalny sposób do odkrywania przeszłości. Co mają ze sobą wspólnego: Jezioro Rusałka, dawna Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Krzyżownikach-Smochowicach oraz niedziałający już stadion im. Edmunda Szyca? Wszystkie te miejsca wiążą się z tragicznym losem ludności żydowskiej podczas II Wojny Światowej.

W ramach projektu "Rusałka - jezioro, które łączy" poznaniacy będą mogli poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski. Organizatorom przyświeca bowiem prosty cel - za pomocą ciekawej i przystępnej formuły zbudować symboliczny pomost między tragiczną historią jeziora a współczesnością.

Od początku nieformalnym patronem festiwalu jest Zalman Kłodawski, Żyd z Włocławka, przetrzymywany podczas wojny w obozie pracy w Krzyżownikach (w budynku szkoły podstawowej). W tym roku, przy okazji koncertu wieńczącego trzecią edycję festiwalu, planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej z biogramem Kłodawskiego umieszczonej na ścianie szkoły, a pobliski zaułek zostanie nazwany jego imieniem, co będzie ukoronowaniem starań by ocalić postać Zalmana od zapomnienia.

Program festiwalu08.09, godz. 19:00 - Wernisaż wystawy Anny Krenz "NENIA"

Wystawa poświęcona Irenie Bobowskiej, poznańskiej konspiratorce i artystce, niezwykle utalentowanej rysowniczce i poetce. Zbierała informacje z monitoringu radiowego i przygotowała je do druku. Dokumenty konspiracyjne przewoziła ukryte w swoim wózku inwalidzkim. Z powodu swojej pracy konspiracyjnej została aresztowana przez Gestapo. Dwa lata spędziła w więzieniach (Fort VII w Poznaniu, więzienie we Wronkach, więzienie Alt-Moabit, więzienie Barnimstraße i wreszcie więzienie Berlin-Plötzensee). Torturowana i poniżana, ucieczkę znalazła w pisaniu wierszy i rysowaniu. Została stracona o świcie 27 września 1942 roku w więzieniu Berlin-Plötzensee. Na wystawie zorganizowanej w siedzibie Fundacji Barak Kultury przy al. Marcinkowskiego 21 zaprezentowane zostaną m.in. niepublikowane dotychczas wiersze Bobowskiej pozyskane ze zbiorów rodzinnych. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi, łączy wątki poznańsko-berlińskie i powstała we współpracy z feministycznym kolektywem Dziewuchy z Berlina.

09.09, godz. 11:00 - Marszobieg Pamięci "Wokół Rusałki"

Niezobowiązujący charakter wydarzenia kładł będzie nacisk na wspólne uczestnictwo - każdy może wziąć udział, a forma pokonania dystansu będzie dowolna. Istotą spotkania nie będzie więc rywalizacja, ale upamiętnienie, poprzez refleksję i rekreację, więźniów osadzonych w obozach pracy, którzy podczas II wojny światowej zostali zmuszeni do wykopania jeziora. Na wydarzenie obowiązują zapisy (facebook Fundacji).

10.09, godz. 11:00 - Przejazd Rowerowy "Między jeziorami"

Obejmował będzie punkty, w których znajdowały się miejsca związane z obozami pracy dla żydowskich pracowników przymusowych. Historię tych miejsc przedstawi Paweł Skrzypalik, historyk idei, autor Cyfrowego Lapidarium Poznania. Udział w przejeździe może wziąć każdy, należy jednak wcześniej zgłosić taką chęć organizatorom wydarzenia poprzez zapisy.

16.09, godz. 11:00 - Spacer ornitologiczny

Spotkanie z Pawłem Kowalczykiem, leśnikiem oraz antropologiem kulturowej, będzie idealnym połączeniem rekreacji z edukacją i umożliwi poznanie ptaków zasiedlających lasy wokół jeziora, podpatrywanie ich zwyczajów oraz bliskie obcowanie z przyrodą, w którą wkomponowane są pomniki upamiętniające przeszłość Rusałki. Udział w spacerze może wziąć każdy, należy jednak wcześniej zgłosić taką chęć organizatorom wydarzenia poprzez zapisy.

16.09, godz. 17:30 - koncert "Zalman"

W Szkole Podstawowej nr 57 w Krzyżownikach poświęcony pamięci Zalmana Kłodawskiego, Żyda pochodzącego z Włocławka, który w czerwcu 1941 roku jako młody człowiek trafił do obozów pracy przymusowej założonych przez hitlerowców w Poznaniu i okolicach. Podczas koncertu posłuchacie fragmentów llistów, które przeczyta Aleksander Machalica, czas pomiędzy listami wypełni magnetyczna muzyka Tria Taklamakan.

Plakat

Zobacz posir.poznan.pl/aktualnosci/rusalka-jezioro-ktore-laczy