Kilka białych zakrzywionych linii na tle pyłu ceglanego

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie - O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

20.09.2023
15:30
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań Zobacz na mapie
Bilety płatne
Opis

Oprowadzanie po wystawie poprowadzą obie kuratorki: Burcu Dogramaci i Marta Smolińska. Akcent położony zostanie zarówno na strategię kuratorską całej wystawy, jak i na znaczenia poszczególnych prac w kontekście pojęcia border art. Odbiorcy będą mogli posłuchać nie tylko o dziełach sztuki współczesnej, lecz również tych z wieku XIX, na których widoczne są słupy graniczne. Niemieckojęzyczne wypowiedzi Burcu Dogramaci będą tłumaczone na polski przez drugą kuratorkę.

O wystawie:

Celem wystawy "O dzieleniu..." jest prezentacja dzieł sztuki współczesnej oraz tych z XIX w., które z dzisiejszej perspektywy również mogą być przypisane do nurtu border art. Dobór prac wynika z dwóch założeń naszej strategii kuratorskiej. Po pierwsze chodzi o pokazanie sztuki niezwykle aktualnej w dzisiejszych czasach, odnoszącej się do kluczowych wyzwań współczesności i poddającej refleksji granice państwowe w czasach wielkich fal migracyjnych. Twórczość ta zostanie usytuowana w kontekście XIX-wiecznych dzieł, które również poruszają problematykę granic państw narodowych, powstałych w końcu XVIII stulecia. Po drugie interesuje nas kontekst bardziej określony geopolitycznie, a mianowicie koncentrujemy się na tych dziełach sztuki, które odnoszą się do kwestii związanych z granicą polsko-niemiecką po 1990 r., a więc po podpisaniu traktatu granicznego między Polską a Niemcami. Granicę między obydwoma państwami uobecniają jednak nie tylko wybrane przez kuratorki dzieła sztuki, lecz również element aranżacji wystawy, autorstwa Ramana Tratsiuka, który włącza się w budowanie symbolicznych znaczeń. Układ ściany w patio odtwarza bowiem przebieg owej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Sztuka odnosząca się do konkretnej granicy polsko-niemieckiej i jej skomplikowanej historii jest zatem prezentowana na tle dzieł analizujących status i kondycję granic w ogólności. Granice w ramach wystawy są traktowane jako znaki pamięci, które z kolei wiążą się ze zbiorowymi i indywidualnymi wspomnieniami, traumami i marzeniami. W kontekście wystawy podwójne znaczenie terminu "dzielenie" (jako rozdzielanie, lecz także wspólne posiadanie i doświadczanie) zostanie potraktowane jako punkt wyjścia do rozumienia granicy i regionu granicznego nie tylko jako politycznej i terytorialnej linii podziału, lecz także jako strefy wymiany i potencjalnego współdziałania.

W ramach wystawy pokazane zostaną głównie dzieła artystek i artystów z Polski i Niemiec, lecz również z Palestyny (Taysir Batnij) czy Ukrainy (Vitalii Shupliak). Prace te wykorzystują różnorodne media: od malarstwa, poprzez obiekty i instalacje, po wideo. Sztuka przekroczy również granicę samego gmachu Muzeum Narodowego i znajdzie się w przestrzeni publicznej Poznania, wychodząc do mieszkanek i mieszkańców miasta: w trakcie wernisażu oraz przez pierwsze trzy dni trwania wystawy zaprezentowane zostaną interaktywne projekty "Mobilistan" Manafa Halbouni i Christiana Manssa, "Mobile Art Space" Heike Gallmeier oraz "Wędrująca boja" Anne Peschken i Marka Arsky'ego. Będzie można dostać obywatelstwo jedynego mobilnego państwa na świecie, obejrzeć auto, którym Gallmeier odbyła podróż wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, i odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, co "poniemieckie" w Poznaniu.

Kuratorki:Burcu Dogramaci, Marta Smolińska

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

Bilet wstępu na wystawę: normalny: 20 zł ulgowy: 13 zł.

Zobacz www.mnp.art.pl/event/o-dzieleniu

Baner
Kilka białych zakrzywionych linii na tle pyłu ceglanego Pobierz baner (JPEG, 244,38 kB)