Na grafice plakat wydarzenia.

Miasto w "Kronice"."Kronika" w mieście - wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

2023-07-10 ( poniedziałek ) – 2023-09-30 ( sobota )
Centrum Informacji Kulturalnej/Fotoplastykon Poznański, ul. Ratajczaka 44

Sto lat temu, w 1923 roku, z inicjatywy kierownika Miejskiego Biura Statystycznego Zygmunta Zaleskiego rozpoczęto edycję "Kroniki Miasta Poznania". Najpierw był to miesięcznik, a od 1927 roku do dziś kwartalnik. Obecnie "Kronika" jest jednym z najstarszych miejskich pism historycznych w Polsce.

Idea wydawania periodyku wyrastała z silnego odczucia, że przeszłość stolicy Wielkopolski jest nieznana i niedoceniana także przez samych poznaniaków. Chcąc budować postawy obywatelskie w lokalnym, miejskim wymiarze, trzeba mieć poczucie związku z miejscem, w którym się żyje.

"Kronika" miała realizować ten cel poprzez opowiadanie o historii miasta i jego kulturze. Czyniła to z powodzeniem na łamach wydanych w ciągu stu lat 385 numerów zawierających w sumie 5275 artykułów (w tym 2588 przez ostatnie 25 lat) i zajmujących na bibliotecznych półkach ponad 4 metry bieżące. Jednak dość szybko obok pisania o mieście postanowiono je także pokazywać, publikując już w 1925 roku pierwsze fotografie. Odtąd - z różną co prawda intensywnością - fotografie na stałe zagościły na kartach naszego periodyku. Z jednej strony dokumentowały bieżące wydarzenia, z drugiej, zwłaszcza od 1990 roku, podkreślały jego historyczne oblicze.

Na wystawie prezentujemy stereofotografie odzwierciedlające różnorodność numerów czasopisma. Większość z nich przedstawia Poznań z czasów pruskich i okresu międzywojennego. Ukazują one dawno zatarte oblicze miasta - zmieniające się stroje mieszkańców pochwyconych w kadrze fotografów, wygląd poszczególnych miejsc, które niekiedy rozpoznamy jedynie po istniejących do dziś charakterystycznych budowlach oraz codzienne życie poznaniaków. Są też zdjęcia bardziej współczesne, pokazujące Targi Poznańskie, a także zawodników Lecha Poznań i potyczki sportowe. Zobaczymy więc miejsca reprezentacyjne i biedne zaułki, dawny uliczny handel i wystawy targowe, zalewającą miasto powódź i miejskie atrakcje: wystawy, parki, Palmiarnię czy zoo.

Mamy nadzieję, że wystawa w fotoplastykonie zachęci Państwa do sięgnięcia po "Kronikę Miasta Poznania".

Przemysław Matusik

Spis wydanych tytułów "Kroniki Miasta Poznania" znajduje się na stronie Wydawnictwa Miejskiego Posnania (www.wm.poznan.pl). Dostępne tomy można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej oraz w sklepie internetowym (www.sklep.wmposnania.pl).

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
  • sobota: 10.00 - 17.00
  • niedziela: nieczynne

Ceny biletów:

  • normalny: 6 zł
  • ulgowy: 3 zł
  • rodzinny: 12 zł
  • grupowy (od 10 osób): 25 zł
  • Honorujemy Kartę Rodziny Dużej oraz Poznańską Złotą Kartę

Więcej informacji

opr.sw