Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data oraz zdjęcia artefaktów.

Wystawa czasowa - Skarby wydobyte z bagien

2023-06-29 ( czwartek ) – 2023-09-30 ( sobota )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27 - Pałac Górków, Poznań

Wystawa artefaktów, których odkrywanie kosztowało archeologów naprawdę wiele trudu! Tytuł ekspozycji to: "Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego".

Wystawa prezentuje wyniki 20 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu na unikatowym stanowisku bagiennym, położonym na krawędzi doliny Noteci w Krzyżu Wielkopolskim. Zachowały się na nim pozostałości pobytu w tym miejscu grup łowców-zbieraczy z okresu między około 12,700 a 9,000 lat temu.

Z tak odległych czasów przetrwały do dzisiaj na ogół wyłącznie wytwory rąk ludzkich wykonane z kamienia. Wyjątkowość osady w Krzyżu polega na tym, iż dzięki szczególnym warunkom przyrodniczym archeolodzy odkrywali w trakcie badań przedmioty wykonane z surowców organicznych: kości, poroża, drewna i innych surowców roślinnych.

Ówcześni mieszkańcy Krzyża mieszkali nad starorzeczem Noteci, stale wypełnionym wówczas wodą. Traktowali je jako śmietnik, do którego wyrzucali wszystko, co nie było im potrzebne. Pozostałości ich codziennego życia zagłębiały się w osadach występujących na dnie starorzecza i przetrwały do dzisiaj. Dzięki temu archeolodzy wydobywają z bagien zachowane resztki pożywienia, kości i poroża upolowanych zwierząt, zużyte topory wykonane z poroża i kości, fragmenty broni łowieckiej, a nawet wytwory ówczesnej sztuki.

Znaleziskiem wyjątkowym jest odkrycie czaszki około 40-letniej kobiety, którą najprawdopodobniej specjalnie złożono w starorzeczu. Jest to najstarsza znana do dzisiaj mieszkanka Krzyża Wielkopolskiego i całej Wielkopolski. Żyła ona 10 tysięcy lat temu, miała ciemną skórę i niebieskie oczy.

Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska.

___________________________

Sezon wakacyjny (1 lipca - 31 sierpnia włącznie)

  • wtorek - piątek 10.00 - 17.00
  • sobota 11.00 - 18.00
  • niedziela 12.00 - 16.00

Bilety w cenie 10/15 zł (ulgowy/normalny). Pozostałe warianty biletów.

Plakat