Na grafice plakat wydarzenia.

Mały Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" w Bibliotece Wojewódzkiej

09.10 – 10.10.2023
18:00 20:00

Ideą tego festiwalu jest łączenie tematu niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentne udowadnianie, że "życie można zacząć wiele razy". Choć impreza ta jest przedsięwzięciem artystycznym, to ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji. 

Program:

9 października 2023 roku

18:00 - 19:10 projekcja filmów

 • Daida wraca do oceanu / Daida Back to the Oceanreż. Pablo Ramírez Bolańos, Hiszpania 2022, 24 minDaida Ruano Moreno, osiemnastokrotna mistrzyni świata, opowiada o swojej walce z najtrudniejszym rywalem: rakiem, który nie tylko prawie odebrał jej życie, ale także najbardziej osobiste i intymne marzenie.
 • Ściany życia / Walls of Lifereż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 minFragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i "złej" dzielnicy Campos dos Alemaes malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.
 • Stagnantreż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18 minTwardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność, starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

19:10 - 19:20 przerwa
19:20 - 20:00 część prelekcyjno-dyskusyjna

10 października 2023 roku

18:00 - 19:10 projekcja filmów

 • Dzieci i ryby / Out of Water
  reż. Gracjana Piechula Polska 2022, 14 min
  Zosia jest 13-letnią CODA-czką - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata.
 • Wyzwanie / Curlstorm
  reż. Merle Thelen Niemcy 2021, 29 min
  Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki, "sparaliżowany" nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.
 • Na wstrzymanym oddechu / Holding Your Breath
  reż. Katarzyna Sikorska Polska 2021, 14 min
  Wojtek, pływak kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową.

19:10 - 19:20 przerwa
19:20 - 20:00 część prelekcyjno-dyskusyjna

Więcej informacji

Wiek uczestników: 16+
Wstęp wolny!

opr.sw

Zobacz wbp.poznan.pl/