Srebra Funduszu Obrony Narodowej to w większości przedmioty codziennego użytku - biżuteria, sztućce, naczynia stołowe, galanteria męska i damska. Ten ogromny zasób pozwala podejrzeć pracę rzemieślnika - złotnika. Jak wykonywało się te przedmioty, które z technik są dziś zapomniane, jakich używano narzędzi i jakich umiejętności i narzędzi wymagała ta praca, o tym dowiemy się podczas pokazu i warsztatów złotniczych z mistrzem i konserwatorem przedmiotów srebrnych Marianem Klabiszem
______
O wystawie - Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej, Silva rerum
Wystawa będzie prezentowała zbiór sreber Funduszu Obrony Narodowej, które dzień przed wybuchem II wojny światowej ofiarowali nasi poprzednicy. Muzeum Narodowe w Poznaniu jako depozytariusz tej pamięci i tamtej wiary udostępnia je w cyklu wystaw w 16 polskich placówkach muzealnych. Wystaw, których historycznym tłem są słowa przesłanie prezydenta Edwarda Raczyńskiego "Nie zmarnujcie Niepodległości. Dla niej wszystko".
Muzeum Narodowe w Poznaniu pokazuje szesnastą ekspozycję zatytułowaną Silva rerum. Silva rerum, czyli dosłownie "las rzeczy", to prezentacja bogactwa i różnorodności przedmiotów składających się na srebrny skarb FON. Tytułowy "las rzeczy" tworzą artystyczne i użytkowe przedmioty ze srebra, które tylko zrządzeniem historii przetrwały do naszych czasów - miały wszak być przetopione - by opowiedzieć o brutalnie przerwanej epoce i ludziach. W pierwszej sali chaotycznie wysypane zniszczone zegarki, biżuteria i obrączki - bardzo osobiste pamiątki złożone dla dozbrojenia armii - skłaniają do refleksji nad zatrzymanym 1 września 1939 roku czasem i ludzkimi emocjami - bez wyjątku dramatycznymi - tych dni. W drugiej sali prezentujemy różnorodność skarbu sreber FON. Grupy obiektów tworzą kompozycje pozwalające przyjrzeć się z bliska, z jakimi przedmiotami byli się gotowi rozstać obywatele II Rzeczpospolitej, by wzmocnić potencjał militarny armii, jak ogromna była ich ofiarność i gotowość do poświęcenia. A spod tej warstwy emocjonalnej zespołu sreber jawią się przedmioty funkcjonalne, zaspokajające potrzeby tak użytkowe, jak i estetyczne ich właścicieli, będące elementami dawnego życia codziennego. Są one świadectwem wysokiego poziomu kultury materialnej i duchowej dawnej Polski i Polaków.
Bilety w cenie 5/7 zł (U/N)