Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artysty.

Koncert z cyklu Era Jazzu - Black Lives - From Generation to Generation

14.04.2024
19:00

Wiosenna, galowa Era Jazzu jest ostatnim koncertem tego prestiżowego festiwalu. Gwiazdami koncertu będą wybitni artyści skupienie wokół międzynarodowej formacji Black Lives oraz projekt Czas Komedy. Gala celebrować będzie także jubileusz Dionizego Piątkowskiego - pomysłodawcy i szefa Era Jazzu.
"Ostatni koncert Ery Jazzu jest efektem wielu zdarzeń, z których każde jest argumentem zakończenia tej ważnej i prestiżowej imprezy - wyjaśnia swoją decyzję Dionizy Piątkowski - Uczestniczę w życiu jazzowym Poznania od kilkudziesięciu lat. Ze smutkiem odnotowuję znikanie z kulturalnej mapy mojego miasta wielu ciekawych imprez: Made In Chicago, Tzadik Festival, festiwal Nostalgia, Baroque Festival, Poznań Jazz Fair, Transatlanic, Festiwal Gitary, Era Jazzu - najdłużej trwający festiwal jazzowy Poznania - kończy koncertową działalność. To wyjątkowy dla mnie koncert, bo zamykam nim także ważną część mojego życia".

To koncert na miarę Art Ensemble of Chicago i George'a Clintona oraz kultowych premier "new black music". Tym razem artystów z USA, Karaibów i Afryki łączy idea Black Lives Matter: poprzez muzykę walczą z systemowym rasizmem na świecie. Ich sztuka czerpie z tradycji AACM, new black music, wpływów afrykańskich, ale zawiera w sobie także hip-hop, jazz, funk, rock, fusion, rap, nu-jazz, soul, blues, karaibski jazz, poetry. Jak pisze prestiżowy magazyn Gilda "muzyka przemawia tutaj wraz z sugestywnymi tekstami tak samo, jak niegdyś w projektach Gill Scotta Herona, Arche Sheppa, The Last Poets czy w literaturze Jamesa Baldwina". Projekt Black Lives skupia kilkudziesięciu muzyków, z których każdy jest ciekawą osobowością mającą za sobą współpracę z kultowymi artystami, takimi jak D'Angelo, Fela Kuti, Meshell Ndegéocello, Salif Keita, Marcus Miller, Roy Hargrove, Erykah Badu, Steve Coleman, Joe Zawinul, The Headhunters, Wayne Shorter czy Esperanza Spalding. Formacja Black Lives zrealizowała sztandarowy album "From Generation To Generation", który stał się sensacją w minionym sezonie a zespół Black Lives uznano za jazzową grupę roku (Deutsches Jazz Preis - Band of the Year International).

W projekcie "Black Lives-From Generation to Generation" udział bierze ponad 60 artystów, w wersji koncertowej kilkunastu. Na jedynym, premierowym koncercie w Polsce Black Lives zagrają: saksofonista Jacques Schwarz-Bart, gitarzyści i wokaliści David Gilmore, Jean-Paul Bourelly i Adam Falcon, pianista Federico Gonzalez Peña, basista Reggie Washington, perkusiści Gene Lake i Marque Gilmore, wokalistki Tutu Puoane i Christie Dashiell, raper Sharrif Simmons oraz DJ Grazzhoppa.

"Black Lives - From Generation to Generation" to kolektyw artystów, którzy poprzez muzykę nieustannie walczą o równość i sprawiedliwość społeczną. Wszelkie prawa i zyski z albumu trafiają do utalentowanych artystów. Producentka Stefany Calembert zjednoczyła artystów, udoskonalając koncepcję w rozwijającą się opowieść społeczności. Postacie, wykonawcy i style koncertów i nagrań Black Lives splatają się z sobą w uzupełniające dźwięki i przekazy. Zaakcentowano ekspresjonistyczne i duchowe kontury, podkreślając, jak w Black Lives zgromadziła się tradycja Great Black Music, kulturowo łączącą siłę afrykańskiej diaspory. To rodowód Czarnej Muzyki, korzenie i ścieżki muzyki, nazywanej jazzem. "Chcemy mówić jako kolektyw jednym mocnym głosem - deklaruje producentka Black Lives - Nigdy nie poddawajmy się w walce z rasizmem, zjednoczmy się i walczmy naszą muzyką i głosami oraz dodawajmy siły i odwagi wszystkim, którzy cierpią i muszą żyć w nierównych strukturach. Jednoczmy się koncertach, festiwalach, kongresach i bądźmy razem".

Na scenie Ery Jazzu i na jedynym koncercie w Polsce zaprezentuje się formacja BLACK LIVES, którą tworzą:

 • gitarzysta DAVID GILMORE
 • perkusista GENE LAKE
 • gitarzysta ADAM FALCON
 • saksofonista JACQUES SCHWARZ-BART
 • gitarzysta JEAN-PAUL BOURELLY
 • pianista FEDERICO GONZALEZ PEñA
 • basista REGGIE WASHINGTON
 • perkusista MARQUE GILMORE
 • wokalistka TUTU PUOANE
 • wokalistka CHRISTIE DASHELL
 • raper SHARRIF SIMMONS
 • DJ GRAZZHOPPA

Bilety w cenach nominalnych* 100, 150 i 200 zł (w zależności od miejsca).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.

Bilety dostępne w: