plakat

Bezpłatne konsultacje lekarskie - moczenie nocne

09.10 – 11.10.2013

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 5 rok życia oraz regularnie moczy się w nocy - nie zwlekaj, nie ignoruj problemu! Przyjdź i skorzystaj z bezpłatnej porady lekarza specjalisty!

Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci oraz lekarze ze Specjalistycznego ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu zapraszają rodziców z dzieckiem moczącym się w nocy na bezpłatne konsultacje lekarskie w ramach kampanii społecznej pt. "Moczeniu nocnemu powiedz: DOBRANOC!".

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi rodziców na problem moczenia nocnego u dzieci oraz zachęcenie ich do zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza specjalisty celem przeprowadzenia diagnostyki oraz ustalenia dalszego postępowania z pacjentem. Organizatorzy na konsultacje lekarskie zapraszają dzieci, które ukończyły 5 rok życia oraz regularnie moczą się w nocy.

Warunkiem wzięcia udziału w konsultacji lekarskiej jest telefoniczne umówienie się na wizytę dzwoniąc pod numer telefonu 506 517 122. Zapisy będą przyjmowane w dniach 9-11 października 2013 roku w godzinach od 12:00 do 14:00 do wyczerpania puli miejsc. Skorzystanie z konsultacji lekarskiej bez wcześniejszego, telefonicznego umówienia się pod wskazanym numerem nie będzie możliwe. Pacjenci będą przyjmowani w dniach 9, 12, 16 i 19 października br. w gabinetach Pracowni Uroflowmetrii Szpitala Dziecięcego w Poznaniu przy ulicy Nowowiejskiego 56/58 (budynek główny).

Konsultacje lekarskie są częścią rozpoczętej w marcu br., przez Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci, ogólnopolskiej kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym pt. "Moczeniu nocnemu powiedz: DOBRANOC!". Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy rodziców i lekarzy w zakresie moczenia nocnego u dzieci oraz przełamanie funkcjonujących na ten temat stereotypów. Ma ona też za zadanie popularyzację wśród nich serwisu edukacyjnego www.moczenieudzieci.pl zawierającego kompendium wiedzy i porad w zakresie moczenia nocnego u dzieci. Na potrzeby kampanii powstał
30-sekundowy spot radiowy, layouty prasowe, baner internetowy, które informują o skali problemu oraz zachęcają do szybkiego zgłoszenia się z dzieckiem moczącym się w nocy do lekarza rodzinnego celem dokonania diagnostyki. W ramach kampanii są też zorganizowane w największych miastach w Polsce spotkania edukacyjne dla rodziców oraz indywidualne, bezpłatne badania konsultacyjne w placówkach medycznych.

Moczenie nocne, według szacunków ekspertów, dotyczy około 300 tysięcy dzieci powyżej 5 roku życia. To powszechne zjawisko wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, a także funkcjonowanie całej rodziny. Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego odczuwają lęk przed kompromitacją wśród rówieśników, izolują się
w swoim środowisku, mają poczucie niższej wartości. Obawiając się reakcji otoczenia, nie uczestniczą w wyjazdach grupowych wiążących się z noclegiem. Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Ze względu na brak wystarczającej wiedzy oraz wyjątkowo wstydliwy temat, rodzice często bagatelizują objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Zdarza się, że nie wiedzą jak postępować z dzieckiem, są sfrustrowani, rozdrażnieni i pozbawieni cierpliwości.

Problem moczenia nocnego u dzieci często jest bagatelizowany ze względu na istniejące
w społeczeństwie błędne przekonania, iż jest to kwestia lenistwa lub problemów emocjonalnych oraz, że dziecko samo z tego wyrośnie. Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają do lekarza zbyt późno lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi
i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia. Obecnie medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia tego zaburzenia niezależnie od jego przyczyny  i może być ono rozpoczęte oraz efektywnie leczone przez lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz www.moczenieudzieci.pl