Od początku września można zwiedzać Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w Poznaniu w niesztampowy sposób. Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne VIATOR przygotowało specjalną muzealną grę miejską, która łączy tradycyjne zwiedzanie z rozwiązywaniem zagadek. Karty do gry można pobrać z Internetu lub odebrać w muzeum.
- Gra muzealna jest specjalną odmianą turystycznej gry miejskiej. Ta nowa forma zwiedzania umożliwia inne niż zazwyczaj zapoznanie się z muzealną ekspozycją - zamiast trasy zwiedzania mamy kartę do gry, w rolę przewodnika wcielają się postacie historyczne, które gracze spotykają podczas wędrówki po muzeum - mówi Szymon Dąbrowski, odpowiedzialny w stowarzyszeniu za projekt gryturystyczne.pl.
- Jest to rozwinięcie spopularyzowanych już w wielu miastach gier miejskich, w których przestrzeń miasta wraz z całym arsenałem atrakcji, detali architektonicznych i rekwizytów staje się planszą gry będącej połączeniem happeningów ulicznych, gier fabularnych i zagadek rodem z powieści sensacyjnych Dana Browna - dodaje Dąbrowski.
Do zabawy Organizatorzy zapraszają zarówno turystów, jak i mieszkańców Poznania. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.muzealne.gryturystyczne.pl. Każdy, kto weźmie udział w Grze turystycznej do 4 października 2015 r. ma szansę na wygranie nagrody książkowej. Nagrody trafią do osób, które prześlą najciekawsze relacje z gry i będą znały poprawne hasło.
Opracowanie gry zostało dofinansowane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.