lodowisko Chwiałka

Bezpieczne ferie 2019 - akcja profilaktyczna policji

11.01.2019
11:00

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poznańscy policjanci zaplanowali profolaktyczną akcję przed rozpoczynającymi sie feriami zimowymi. Pokaz ratownictwa wodnego oraz sprzętu policyjnego będzie okazją, aby porozmawiać z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa w czasie wolnym od lekcji. Do udziału w przedsięwzięciu  zostały zaproszone dzieci z poznańskich szkół podstawowych, z którymi policjanci omówią zasady bezpiecznego zachowania w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Podczas spotkania uczniowie będą mieli okazję obejrzeć pokaz ratownictwa wodnego oraz specjalnie przygotowany sprzęt policyjny - radiowozy, łódź policyjną, sanie lodowe oraz quada z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.
W przedsięwzięcie Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu włączyli się policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Kilka zasad bezpieczeństwa dotyczących zimowych zabaw:

  • najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych są sztuczne lodowiska, gdzie funkcjonuje zabezpieczenie i opieka oraz mamy pewność co do struktury nawierzchni,
  • należy pamiętać, że lód jest zawsze niebezpieczny,
  • dzieci na lodzie zawsze powinny być pod opieką dorosłych,
  • jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne należy unikać tych, gdzie są przeręble, (pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna - pod warstwą śniegu nie widać przerębli),
  • jeśli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg,
  • wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić, dlatego powinni zastosować się do kilku zasad, które mogą uratować im życie: poinformujmy osoby bliskie o miejscu naszego poławiania; zabierzmy pazury asekuracyjne, które ułatwią nam wydostanie się na zewnątrz.

Akweny naturalne zamarzają niejednolicie, występują cieki wody ciepłej, stwarzające zagrożenie cienkiego i łamliwego lodu natomiast rzeki, które cały czas płyną są niebezpieczne - rzadko zamarzają w pełni.
Każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu powiadomić należy służby ratownicze korzystając z bezpłatnego numeru alarmowego 112.

Zobacz wielkopolska.policja.gov.pl/